jaka-komorka.pl

Reklama
-

N25022018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Porady Jak to zrobić? Komórkowa fotografia

Balans bieli - automat czy manual?

Przy tym zdjęciu balans bieli był ustawiony na automat. Naświetlenie jest poprawne, ale tylko poprawne.
Na tym zdjęciu widać efekt po zmianie balansu bieli na opcję światło słoneczne. Kolory są cieplejsze, kadr bardziej miły dla oka. Różnicę widać wyraźnie i można powiedzieć, że automat w tym wypadku spisał się znacznie słabiej.
To zdjęcie powstało po przełączeniu balansu bieli na temperaturę światła padającego zza chmur. Efekt znacznie milszy, ale krajobraz niemal wpada w sepię.
Wejście w dominantę niebieskiego i otrzymanie efektu bardzo zimnego lasu to efekt ustawień balansu na światło jarzeniowe. O tym, że zdjęcie nie będzie należało do udanych wiadomo było od razu. Podobny efekt mamy przy ustawieniu balansu na światło tradycyjnej żarówki.
Wejście w dominantę niebieskiego i otrzymanie efektu bardzo zimnego lasu to efekt ustawień balansu na światło tradycyjnej żarówki. O tym, że zdjęcie nie będzie należało do udanych wiadomo było od razu. Podobny efekt mamy przy ustawieniu balansu na światło jarzeniowe.

Często uważamy, że automatyczne ustawienia poszczególnych funkcji aparatu fotograficznego w telefonie wykonają za nas robotę i dobiorą najlepsze parametry bez naszej ingerencji. Sądząc jednak po przykładach warto czasem zajrzeć głębiej w menu i dokonać ręcznych ustawień. Sprawdziliśmy, czy warto się trudzić nad balansem bieli.

Na próby wybraliśmy pochmurny, jesienny dzień. Naszym zadaniem było dowiedzieć się, czy funkcje indywidualnego doboru balansu bieli w aparatach fotograficznych umieszczonych w telefonach mają sens. I jak przy ich użyciu można wpływać na ostateczny kształt fotografii. Balans bieli to, jak czytamy w naszym słowniku, regulacja potrzebna po to, by białe przedmioty miały biały kolor w różnych warunkach oświetlenia (np. przy sztucznym świetle i przy naturalnym). Balans bieli zapewnia bardziej naturalną równowagę kolorów.

Do prób i eksperymentów wykorzystaliśmy telefon Samsung Omnia II. W ustawieniach balansu bieli ma on następujące opcje: automatyczny, światło słoneczne, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe.

Przestawione zdjęcia w programie graficznym zostały tylko zmniejszone i lekko wyostrzone. Więcej ingerencji nie było.

Z przeglądu tych kilku zdjęć wynika, że należałoby albo zmienić nieco nasycenie barw w programie graficznym, albo - co lepsze - wybrać z całego zestawu zdjęcie zrobione przy ustawieniu balansu bieli na światło słoneczne. Bo automat nie zdał tym razem egzaminu.

Warto więc zajrzeć czasem w menu aparatu fotograficznego i zmienić niektóre ustawienia.

 

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja