jaka-komorka.pl

Reklama
-

N25022018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Porady Jak to zrobić? Komórkowa fotografia

10 rad o tym, jak zrobić dobre zdjęcie komórką

Nieprawdą jest, że telefonem nie można zrobić dobrego zdjęcia. W tym wypadku dobrze się spisał Samsung Pixon.  Fot. P.Rabiej

Utarło się przekonanie, że telefonem komórkowym nie można zrobić dobrego zdjęcia. Rozpowszechniają je jednak osoby, które o fotografii nie mają pojęcia, a brak umiejętności przykrywają rzekomymi niedostatkami sprzętu. Tymczasem wystarczy tylko odrobina wiedzy i wprawy, by nawet telefonem zrobić udane foto.

Rada pierwsza. Matryca

Specjaliści od marketingu wmówili nam, że im większa rozdzielczość matrycy, tym lepszy aparat, tym lepsze zdjęcie. Tymczasem jest to kłamstwo – wielkość matrycy mówi nam jedynie o wielkości zdjęcia. Nie o jego jakości. Producenci, jakby nie świadomi tego, ciągle toczą wojnę na wielkość matrycy.

Każdy chyba telefon na rynku może zrobić zdjęcie o wielkości oznaczonej VGA. Czyli możemy zrobić zdjęcie o maksymalnej wielkości 640x480 pikseli. To idealny rozmiar do wiadomości multimedialnej. Zdjęcie o tak małym rozmiarze będzie bardzo ładnie wyglądać na wyświetlaczu komórki. Na ekranie komputera efekt będzie już znacznie gorszy. Takie zdjęcie praktycznie nie nadaje się do druku.

Do formatu 10x15 cm powiększyć możemy fotografię wykonaną telefonem komórkowym z matrycą co najmniej 3,2 megapiksela. Jeśli chcemy drukować na tradycyjnym papierze fotograficznym warto też przed wykonaniem zdjęcia ustawić w parametrach "jakość" na najwyższą wartość.

Jest na rynku wiele telefonów z matrycami o rozdzielczości 5 mln megapikseli i więcej. Zdjęcie zrobione takim sprzętem można powiększyć nawet do formatu 13x18 cm, o ile uwzględnione były warunki w poprzednich punktach. Aparaty z matrycami 8 czy 12 mln pikseli zastosowanie mają takie same.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja