jaka-komorka.pl

Reklama
-

N25022018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Porady Jak to zrobić? Komórkowa fotografia

Dlaczego nie zawsze warto używać lampy błyskowej

Zdjęcie wykonane z lampą błyskową
Zdjęcie zrobione beż użycia lampy błyskowej

Utarło się przekonanie, że jak znajdujemy się w pomieszczeniu, to do zrobienia koniecznie musimy użyć lampy błyskowej. Tymczasem małe i mocno niedoskonałe źródło światła w telefonie może popsuć zdjęcia i całkowicie zmienić jego klimat.

Najlepiej zdjęcia robić w świetle zastanym. Nic tak nie odda nastroju twarzy oświetlonej płomieniem świecy, aktora stojącego na scenie w świetle reflektora, atmosfery pełnej kontemplacji we wnętrzu świątyni. Jeśli więc możemy, unikajmy flesza jak możemy.

Swoje spostrzeżenia udokumentuje dwoma zdjęciami wykonanymi w malutkiej, liczącej ponad 300 lat kaplicy na górze Śnieżka. Ta kapliczka jest o tyle dla fotografującego wygodna, że wnętrze odgrodzone jest dla zwiedzających solidną kratą. Krata ta to jednocześnie świetny statyw dla aparatu fotograficznego.

Ponieważ kapliczka jest mała, jej wnętrze jest w stanie oświetlić nawet mizerna lampa błyskowa telefonu. Pamiętajmy jednak, że zawsze daje ona skupione światło. I na błyszczących powierzchniach powoduje odbicia. Widać je wyraźnie na cokole na którym stoi Matka Boska i na podstawie krucyfiksu. Jednocześnie lampa jest na tyle słaba, że nie dominuje całkowicie nad światłem zastanym - widzimy z prawej strony zdjęcia padające przez okno światło.

Zdjęcie wykonane bez lampy błyskowej ma całkiem inny nastrój. Promień światła  wpadający przez okno jest silniejszy. Ponieważ oświetla on jedną z figur podkreśla charakter miejsca. Brak niemiłych odbłysków powoduje że zdecydowanie preferuje to zdjęcie.

Uważny obserwator powie, że oba zdjęcia są dość przeciętne i na obu widać spore szumy. To racja - lampa błyskowa nie była w stanie oświetlić całego pomieszczenia, dlatego automatycznie nastawiony aparat podniósł czułość ISO do wartości 606, przy czasie 1/10 sek. Drugie zdjęcie, bez pomocy flesza, ma jeszcze wyższą czułość - aż 856 ISO przy czasie 1/13 sek.

Ponieważ szumy w obu przypadkach obniżyły ostrość zdjęcia, tym bardziej warto zrezygnować z lampy błyskowej, której jedynym efektem są nienaturalne odbicia.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja