jaka-komorka.pl

Reklama
-

N25022018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Porady Jak to zrobić? Prawo

Krótsze i jaśniejsze umowy - ważne zmiany prawa telekomunikacyjnego

Jaśniejsze umowy zawierane na krótszy czas to najważniejsze dla klientów firm telekomunikacyjnych zmiany w prawie. 20 stycznia 2013 r. weszła w życie kolejna nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.

Zmiana prawa została przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Ma na celu dostosowanie naszego ustawodawstwa do tego obowiązującego w pozostałych krajach Unii Europejskiej. 

Ustawa mówi o tym, że pierwsza umowa zawarta pomiędzy operatorem i klientem nie może być dłuższa niż 24 miesiące. Ponadto dostawcy będą musieli także wprowadzić do swojej oferty umowy krótsze niż rok. Jak można się spodziewać nie będą one tak korzystne jak te na 24 miesiące, ale mogą się klientom opłacać, bo będą mogli częściej zmieniać operatorów. Można się spodziewać, że najczęściej korzystać z tego będą klienci korzystający z Internetu.

Drugą zmianą jest konieczność wyszczególnienia większej ilości informacji w umowach. Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji, twierdzi, że "umowa powinna być napisana w sposób jasny i czytelny dla przeciętnego odbiorcy". Sformułowanie to jest mało precyzyjne, ale miejmy nadzieje, że umowy będą napisane bardziej zrozumiałym językiem i wydrukowane większą czcionką niż miało to miejsce do tej pory. 

Nowa ustawa powinna też spowodować, by łatwiej było zawrzeć umowę drogą elektroniczną. To oznacza, że procedura podpisywania umowy powinna się odbywać poprzez wypełnienie stosownego formularza dostępnego na stronie internetowej. 

Inne zmiany obejmują obowiązek nałożony na operatorów przeniesienia numeru klienta w ciągu 24 godzin. Operator będzie też musiał przypomnieć o zbliżaniu się do wyczerpania pakietu danych, by ograniczyć wysokość rachunków. 

Nowelizacja skraca okres przechowywania danych o połączeniach telefonicznych użytkownika numeru do 12 miesięcy. Dotychczasowe prawo przewidywało dwa lata. Według wiceminister Olszewskiej taka zmiana jest korzystna, mimo że postępowania sądowe w Polsce trwają czasem latami. Natomiast bardziej będą chronione nasze dane osobowe.

Nowelizacja promuje też ogólnoeuropejski numer 116 do zgłaszania zaginięć dzieci.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja