jaka-komorka.pl

Reklama
-

N25022018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Porady Jak to zrobić? Prawo

Jak przenieść numer telefonu do innego operatora

Przenieść numer można do każdego operatora

Przeniesienie numeru do innego operatora nie jest trudne. Wymaga jednak wypełnienia kilku dokumentów i podania na formularzach wielu danych. Można to zrobić osobiście w salonie, lub przez Internet. Zmiana operatora jest bezpłatna.

Przenieść swój numer telefonu do innego operatora możemy bez względu na to czy korzystamy z abonamentu, czy z usługi na kartę. W jednym i drugim przypadku robimy to bezpłatnie. W tym drugim wypadku musimy się upewnić, czy numer jest już zarejestrowany. Jeśli nie - to koniecznie musimy to zrobić, gdyż operatorzy nie mogą przenosić anonimowych numerów. Poza tym rejestrując kartę zawsze mamy kilka korzyści.

W momencie, kiedy już się zdecydujemy, możemy rozpoczynać procedurę zmiany numeru. Gdy pójdziemy do salonu naszego przyszłego operatora musimy mieć ze sobą dowód osobisty. Nie zaszkodzi, gdy będziemy dysponować też ostatnią fakturą. Warto też mieć przy sobie kartę SIM do której przynależy numer, który chcemy przenieść.

W salonie wypełnimy kilka formularzy:

  • wniosek o przeniesienie numeru
  • umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych
  • pełnomocnictwo na działanie w naszym imieniu u naszego dotychczasowego operatora.

Pełnomocnictwa możemy nie składać, ale wtedy osobiście musimy się udać do przedstawiciela sieci z której korzystamy i tam złożyć:

  • wypowiedzenie umowy 
  • wypełnić formularz zgody na przeniesienie numeru do innego operatora

Zobacz też:

 

Osobiście czy przez Internet

Gdy decydujemy się na rozpoczęcie procedury przeniesienie numery do innego operatora przez Internet musimy się liczyć z tym, że cała procedura potrwa. Przede wszystkim, że nowy operator potrzebne dokumenty, a także nową kartę SIM, przyśle nam pocztą lub kurierem. W ten sam sposób formularze zostaną mu odesłane. Poza tym, zgodnie z prawem, w przypadku składania wniosków elektronicznych operator ma trzy dni na podjęcie decyzji. Liczyć się więc trzeba z tym, że cała procedura potrwa siedem lub więcej dni roboczych, czyli w praktyce nawet dwa tygodnie.

Operator może nas poprosić o przysłanie mu kserokopii dowodu osobistego, więc warto o taką postarać się wcześniej. Dla własnego bezpieczeństwa należy jednak obie strony dowodu przekreślić.

Przy wypełnianiu druczków w salonie możemy zażądać, by numer u nowego operatora działał już po 24 godzinach od momentu złożenia wniosku. Takie uprawnienia wynikają z prawa telekomunikacyjnego obowiązującego od stycznia 2013 r.

 

Ile czasu trwa procedura

Procedura przeniesienia numeru trwa jeden dzień lub dwa tygodnie. Zależy od tego czy załatwiamy formalności osobiście, czy przez Internet. W jednym i w drugim przypadku jednak możemy określić datę, od której chcemy korzystać z usług nowego operatora. Ważne jest to szczególnie dla osób, którym kończy się abonament. Wtedy stary operator przestanie świadczyć usługę określanego przez nas dnia (teoretycznie o północy) a nowy zacznie świadczyć dnia następnego (również o północy ale z praktyki wiadomo, że następuje to trochę wcześniej lub trochę później).

Dlatego nową kartę SIM warto umieścić w telefonie wieczorem przed pójściem spać lub rano. Starą, nieczynną, możemy zachować na pamiątkę.

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja