jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt19022019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Porady Jak to zrobić? Usługi

Jak uniknąć niechcianych SMS-ów

Daniel Zawiliński

Niekiedy zdarza się, że do naszej skrzynki odbiorczej w telefonie docierają SMS-y, których wolelibyśmy nie otrzymywać. Jak się pozbyć niechcianych SMS-ów i co zrobić, by ich nie dostawać wyjaśnia Daniel Zawiliński, ekspert z Platformy SerwerSMS.pl w rozmowie z Piotrem Rabiejem.

- Co chwilę dostajemy SMS-y namawiające do udziały w konkursach lub namawiające do oglądania nagich ciał. Nie sposób się ich pozbyć tego spamu.

- Aktualnie w Polsce obowiązują przepisy określające zasady zbierania zgody na przesyłanie informacji handlowych droga elektroniczną. Natomiast, proces rezygnacji z otrzymywania komunikatów reklamowych, może rodzić pewne komplikacje dla użytkowników kont poczty elektronicznej czy telefonów komórkowych, którzy często sfrustrowani nie wiedzą, w jaki sposób pozbyć się niechcianych wiadomości. Nie jest tajemnicą, że podstawą braku informacji o tym jak zrezygnować z komunikatów reklamowych jest chęć posiadania naszego numeru telefonu w bazie wykorzystywanej do działań marketingowych.

- Czyli dostarczyciele wspomnianych niechcianych treści wykorzystują kruczki prawne.

- Ustawodawca określa, że zgoda, tam gdzie jest wymagana, nie może być domniemana oraz może być odwołana w każdym czasie. Przy czym, to właśnie "odwołanie w każdym czasie" często może okazać się wyjątkowo trudne i skomplikowane dla użytkownika.

Zwykle jest to mechanizm działający w ten sposób, że odbiorca niechcianych wiadomości może wysłać SMS o treści STOP i wówczas automatycznie jego numer jest usuwany z bazy. Organizator wysyłki SMS-ów może jednak ustalić inne zasady rezygnacji z subskrypcji na przykład w formie zgłoszenia telefonicznego, mailowego lub pocztowego. Każda z tych metod jest z punktu widzenia prawa poprawna.

- Komu można się poskarżyć na działania balansujące na krawędzi prawa?

- Instytucją powołaną do nadzoru i kontroli nad poprawnością przetwarzania danych osobowych jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Warto sprawdzić, czy zbiór marketingowy do którego się zapisujemy został zarejestrowany w serwisie e-giodo.

- A jeśli wiemy, że wysyłane są one przez naszego operatora a nie firmę zewnętrzną?

- SMS-y, jakie otrzymujemy mogą być wysyłane przez operatora telekomunikacyjnego. Dlatego należy sprawdzić, czy przypadkiem nie udzieliliśmy zgody na przesyłanie nam ofert przez operatora oraz jego partnerów. Taką zgodę możemy cofnąć, dzwoniąc na infolinię lub logując się w internetowym biurze obsługi abonenta. Operator może również, na naszą prośbę, zablokować wiadomości docierające do nas z określonego numeru telefonu. Niestety reguła ta będzie dotyczyć wyłącznie wskazanego przez nas numeru. Jeśli SMS-y zaczną przychodzić z innego, konieczny znów będzie kontakt z operatorem i ponowna prośba o założenie blokady.

- Bardzo często odbiorcy niechcianych SMS-ów przysięgają, że nigdy się na takie nie zgadzali.

- Należy jednak pamiętać, że bardzo często niechciane SMS-y docierają do nas właśnie dlatego, że sami je nieświadomie zamówiliśmy.

- Na co zatem należy zwracać uwagę, by uniknąć takich sytuacji?

Jak zablokować niechciane numery nadawcy SMS

Dlatego należy sprawdzić, czy przypadkiem nie udzieliliśmy zgody na przesyłanie nam ofert przez operatora oraz jego partnerów. Taką zgodę możemy cofnąć, dzwoniąc na infolinię lub logując się w internetowym biurze obsługi abonenta. Operator może również, na naszą prośbę, zablokować wiadomości docierające do nas z określonego numeru telefonu. Niestety reguła ta będzie dotyczyć wyłącznie wskazanego przez nas numeru. Jeśli SMS-y zaczną przychodzić z innego, konieczny znów będzie kontakt z operatorem i ponowna prośba o założenie blokady.
- Przede wszystkim trzeba uważnie czytać regulaminy i zasady akcji marketingowych, w których bierzemy udział. Przykładowo wysłanie SMS-a ze zgłoszeniem do konkursu, może w regulaminie oznaczać, że wyrażamy zgodę na otrzymywanie krótkich wiadomości tekstowych o charakterze marketingowym. Zgody na umieszczenie naszego numeru w bazie danych służących do masowych wysyłek możemy udzielić również całkiem przypadkowo. Niektórzy organizatorzy akcji marketingowych mogą na przykład warunkować udostępnienie zawartości strony od wyrażeniami zgody na otrzymywanie maili lub SMS-ów.

W sieci jest bardzo dużo projektów, których celem m.in. jest wyłudzanie takich danych osobowych jak numery telefonów komórkowych i adresy email, oraz pobieranie opłat w ramach usługi Premium SMS. Komunikaty na stronie zachęcają do wysłania SMS-a, aby otrzymać jakąś ważną, z naszego punktu widzenia informację. Zwykle w regulaminie takich serwisów znajduje się zapis o profilu informacyjno-rozrywkowym portalu, którego celem jest przekazywanie jedynie ogólnych informacji dotyczących różnych zagadnień. Usługa ta oczywiście, zdaniem twórców takich serwisów, nie stanowi jednak niepodważalnej informacji. Co gorsza, czasami kwota pobrana z naszego konta za takiego SMS-a potrafi różnić się od tej deklarowanej na stronie. Chwila zagapienia może nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Należy oczywiście liczyć się z tym, że wysyłając SMS-a na numer zamieszczony na stronie wyrażamy zgodę na przetwarzanie numeru naszego telefonu numeru do celów marketingowych.

- Jeśli nie możemy odwołać naszej zgody na przesyłanie niechcianych wiadomości, to taki serwis możemy uznać za podejrzany. Ale to trochę za późno. Co jeszcze świadczyć może o nieczystych intencjach chęci przesyłania do nas SMS-ów dziwnej treści?

- Unikajmy serwisów, które wzbudzają jakiekolwiek podejrzenie. Jeśli zaciekawi nas podobna usługa na innej stronie, koniecznie zapoznajmy się z regulaminem. Brak takiego dokumentu na stronie powinien dać nam do myślenia i spowodować naszą rezygnację z korzystania z serwisu.

Zdrowy rozsądek i otwarte szeroko oczy podczas korzystania z Internetu najlepiej uchronią nas przed otrzymywaniem niechcianych SMS-ów oraz maili. Zwracajmy uwagę na to, komu podajemy nasz numer telefonu i w jaki sposób będzie on przetwarzany, aby później nie tracić nerwów i czasu na rezygnację ze spamu.

- Mimo wszystko wiele jednak wskazuje na to, że lubimy otrzymywać wiadomości i nie unikamy ich zamawiania.

- Jak wykazało nasze badanie „Komunikacja SMS w Polsce 2012”, użytkownicy chcą otrzymywać informacje poprzez SMS. Dlatego nie należy zrażać się pojedynczymi przypadkami próby nadużycia chwilowej nieuwagi. Korzystajmy z promocji oraz akcji marketingowych opartych o komunikacje SMS organizowanych przez różne firmy i instytucje. Wiemy, że wiele z nich daje sporo przyjemności  i korzyści konsumenckich w postaci ciekawych nagród oraz dodatkowych przywilejów. Powierzając numer swojego telefonu komórkowego urzędowi gminy możemy otrzymywać ważne informacje na temat sytuacji drogowej czy pogarszających się warunków pogodowych. Wystarczy stosować kilka podstawowych zasad, aby komunikacja SMS była przyjemna i pożyteczna dla odbiorców.

- Dziękuje za rozmowę.

Czytaj też:

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja