jaka-komorka.pl

Reklama
-

N27052018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Telefony Producenci Emporia

Proste jak Emporia

Emporia stawia na prostotę i wygodę użytkowania

Nie każdy chce i może mieć telefon komórkowy. Niektórzy uważają, że jest to urządzenie niewygodne i zbyt skomplikowane w obsłudze. Są jednak producenci, specjalizujący się w oferowaniu telefonów prostych w obsłudze i przeznaczonych dla osób starszych.

Kogo przeraża telefon komórkowy powinien się przyjrzeć ofercie firmy Emporia Telecom. Specjalizuje się ona w produkcji sprzętu dla osób starszych niż 60 lat. Czyli takich, które zaczynają mieć problemy ze słuchem, wzrokiem, obniżoną sprawnością motoryczna. Zdaniem założycieli firmy nie jest to zadanie specjalnie trudne, ale inni producenci powtarzają od lat podstawowe błędy, komplikując obsługę telefonów.

A oto jakie to są błędy:

 • Zbyt małe i skomplikowane klawisze.
  Z wiekiem, kiedy ciągle trzeba zmieniać okulary nie zawsze łatwe jest wybranie odpowiedniego klawisza. Duże przyciski, jasno oznaczone mają ułatwić to zadanie. Z klawiszami wiąże się jeszcze jeden błąd powielany przez wielkich producentów.

 

 • Jest nim zbyt skomplikowane, nielogiczne wręcz, oznaczenie klawiszy.
  Na przykład przycisk włączania, który jednocześnie służy do kończenia połączeń, w wielu telefonach ma kolor czerwony, który tradycyjnie kojarzy się przecież z zatrzymywaniem, a nie z ruszaniem. Wiele przycisków ma kilka zastosowań w zależności od tego, którą funkcję udostępnia aktualnie telefon. Zamiast słów często występują ikony, a kiedy już widać słowa, nierzadko mają one niewiele wspólnego z daną funkcją. W telefonach komórkowych wyrazy takie jak „menu” czy „profil” mają zupełnie inne znaczenie niż w codziennym języku.

Grzegorz Możdżyński, Dyrektor Generalny Emporia Telecom w Polsce mówi: - Kiedy popatrzymy na te zagadnienia z punktu widzenia dojrzałych użytkowników, staje się oczywiste, że poziom komplikacji może być dla nich przytłaczający, a często również całkowicie zbędny. W rezultacie korzystanie z telefonu komórkowego jest bardzo utrudnione, albo wręcz niemożliwe.

 • Kolejny błąd, to według Emporii – kolor wyświetlacza.
  Ekran musi zapewniać możliwie najlepszy kontrast co dla osób mających problemy ze wzrokiem jest szczególnie ważne. Czcionka używana w telefonach powinna być jak najwyraźniejsza, a jej rozmiar regulowany — stosownie do potrzeb osób krótkowzrocznych.

 

 • Zbyt skomplikowane menu to również przeszkoda.
  Menu również musi charakteryzować się prostotą. Firma Emporia konstruuje swoje telefony według zasady „Jeden przycisk, jedna funkcja”. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba pamiętać kombinacji klawiszy np. do blokady klawiatury (z boku telefonu jest specjalny suwak, który wystarczy przesunąć, aby zablokować klawiaturę). Przyznać można, że jest to ważnie nie tylko dla starszych ale i młodszych.

- To tylko nieliczne z setek różnych aspektów opracowywania telefonów komórkowych dla rosnącej grupy docelowej, jaką są seniorzy - mówi Grzegorz Możdżyński. - Projektowanie odpowiednich rozwiązań telekomunikacyjnych dla starzejącej się ludności będzie coraz większym wyzwaniem, ponieważ w ciągu 100 lat — od roku 1950 do 2050 — ilość osób w wieku powyżej 65 lat na świecie zwiększy się dziesięciokrotnie: z 200 milionów do 2 miliardów.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja