jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt19022019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Telefony Producenci Motorola

Motorola W230 - mały muzyczny telefon

Motorola W230

Patenty, dostępne kiedyś tylko w najdroższych telefonach, coraz szybciej trafiają do urządzeń tańszych. Nawet tych z najniższej półki. Motorola W230 należy do tych prostych aparatów, w których zastosowano technologię CrystalTalk.

Ma ona za zadanie redukcję hałasów, tak by rozmówca słyszał nas lepiej i wyraźniej. Czy tak się rzeczywiście dzieje trudno powiedzieć bez specjalistycznych badań. Najlepiej i tak się rozmawia wtedy, gdy jest wokół święta cisza i spokój. W innym wypadku nie pomogą najbardziej nawet fantazyjne i wydumane technologie, choć bez wątpliwości są one w stanie nieco poprawić jakość dźwięku.

Motorola W230 to telefon niewielki, z małym wyświetlaczem o przekątnej 1,6 cala. Potrafi rozróżnić tylko 65 tys kolorów. Chciałoby się powiedzieć, że ot, taki to prosty telefonik, który służy jedynie do rozmów i wysyłania SMS. Nie ma przecież aparatu fotograficznego. Ale takie stwierdzenie nie jest prawdą. Motorola skorzystała z doświadczeń producentów odtwarzaczy MP3 i zrobiła prosty, mały telefon muzyczny z radiem i funkcją RDS.

Sezon na kolory
Obecnie nawet tanie telefony są utrzymywane w ładnej stylistyce. W230 w wersji firmowej, która trafiła do Redakcji, jest wykonany w czerni ze srebrnymi elementami ozdobnymi. Klawiatura – jak na Motorolę przystało, jest płaska, wygodna i precyzyjna. Korzysta się z niej wygodnie a pisanie SMS-ów nie stanowi żadnego problemu i trudno praktycznie pomylić klawisze.

Ciemne wykończenie fabrycznie nie oznacza, że W230 taka musi być zawsze. Telefon ten zaprojektowano w ten sposób, by można było łatwo wymienić w nim obudowę. Żeby tego dokonać najpierw trzeba zdjąć pokrywę baterii. To akurat jest bardzo proste, bo wystarczy ja tylko przycisnąć i przesunąć lekko w dół. Gdy pozbędziemy się pokrywy baterii możemy zająć się zdejmowaniem panelu przedniego. Trzeba rozdzielić panel i obudowę główną. Pomiędzy nie, w górnej części telefonu, należy włożyć wąski przedmiot. Można do tego użyć również paznokcia, ale sądząc po przeżyciach Wiktorii testującej Motorolę U9 (str 50) bardzo łatwo go złamać. A to nie jest miłe.

Szybkie SMS
Motorola szczyci się tym, że w modelu W230 doszła do takiego uproszczenia menu, że wystarczy tylko pięć ruchów by wysłać SMS. Robi się to tak: Gdy widoczny jest ekran główny naciskamy przycisk nawigacji w lewo i wchodzimy wprost do edytora tekstu. Po napisaniu treści akceptujemy to klawiszem OK. Z opcji wybieramy numer, pod który wiadomość ma być wysłana, naciskamy przycisk dodaj i potem wyślij. Wygląda, że to proste.

Ile ruchów zajmie nam wysłanie SMS-a w sposób klasyczny? Najpierw wchodzimy w menu, wybieramy wiadomości i utwórz. To już trzy ruchy. Potem wybieramy opcję utwórz wiadomość i musimy dokonać kolejnego wyboru. Tym razem trzeba zaznaczyć czy ma to być wiadomość tekstowa czy multimedialna. Czyli ruchów już mamy pięć, a jeszcze nie zaczęliśmy pisać. Po napisaniu akceptujemy, dodajemy odbiorcę, zaznaczamy i wysyłamy. Ufff, zrobione.

Policzyłem też w innych telefonach. W Nokii wyszło mi siedem ruchów, w Samsungu dziewięć. I mimo tak wielkiej różnicy jakoś do tej pory nigdy nie narzekałem na trudności i długą drogę do wysłania SMS. Jedyne co mi się skojarzyło to próba wybrania ostatniego numeru w telefonie Bosch (jeszcze dziesięć lat temu takie były). Ta banalna czynność w normalnym telefonie wymaga dwóch ruchów. W Boschu trzeba było ich wykonać osiem.

I gra muzyka
Motorola W230 to jednak telefon muzyczny, przynajmniej w terminologii producenta. Żeby móc słuchać muzyki potrzebna jest jednak karta pamięci (obsługa do 2 GB), bo pamięć wewnętrzna telefonu to zaledwie około 1 MB. Odtwarzacz obsługuje pliki w formacie MP3, MIDI, iMelody oraz AMR. Po włożeniu karty w ustawieniach multimediów w menu należy wybrać opcję „zbiór muzyki” a następnie przełączyć urządzenia (czyli z pamięci telefonu należy się przelogować na kartę pamięci). Niestety – ewentualna zmiana karty pamięci nie jest prosta. Slot na jej umiejscowienie przewidziano pod baterią, więc najpierw trzeba ją wyjąć, zmienić i włączyć telefon od początku. Na szczęście nie musimy tego robić, gdy chcemy podłączyć W230 do komputera. Pliki muzyczne (a także zdjęcia) możemy zmieniać traktując telefon jako urządzenie pamięci masowej. W komputerze musi być jednak wgrane odpowiednie oprogramowanie. Ale przy takim podłączeniu Motorola jednocześnie doładowuje swoja baterię.

Do połączenia wystarczy kabel USB. W telefonie tym razem zastosowano gniazdo minibus, choć w bardziej zaawansowanych modelach Motorola stosuje już gniazdo microUSB.

Na karcie można przechowywać pliki muzyczne luzem, ale można też pogrupować je w foldery. Obsługa odtwarzacza jest bardzo prosta. Służy do tego dżojstik i klawisze kierunkowe wokół niego.

Bez słuchawek ani rusz
Głośnik wbudowany w telefon jest niskiej jakości i nie ma co się temu dziwić. Dźwięki słychać, ale chyba nie o to chodzi prawdziwym melomanom. Sytuacja zmienia się gdy do W230 podłączymy słuchawki. Opcjonalnie są one w pakiecie sprzedażnym, ale wykorzystać można każde z jackiem 2,5mm.

Z podłączonymi słuchawkami W230 służy nam jako radio (kabel od słuchawek jest jednocześnie anteną). Jeśli z tej opcji często korzystamy pod każdy z klawiszy można zaprogramować jedna z ulubionych stacji radiowych. Wtedy, gdy chcemy zmienić stację, nie musimy na nowo przeszukiwać całego pasma, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Programowanie odbywa się w ten sposób, że w czasie słuchania stacji wciskamy i chwilkę przytrzymujemy wybrany klawisz.

No i bateria. Na ile ona starcza – to najczęściej zadawane pytania. Nie ma jednak na to jednoznacznej odpowiedzi. W czasie testów bywało tak, że ładowałem telefon codziennie łącząc się choćby z komputerem. Bywało też tak, że doładowywałem ją co dwa dni, gdy miałem dużo podróży i słuchałem radia w pociągu. A bywało, że telefon przez tydzień leżał mało używany i tez nie prosił się o prąd. Wszystko więc zależy od tego, jak korzystać będziemy z W230. Ale trudno będzie o sytuację, gdy zaskoczy nas rozładowana bateria. Chyba, że całkiem o niej zapomnimy.

Dane techniczne

  • Wymiary: 110,97 x 45 x 14,7
  • Waga: 80 gram
  • Wyświetlacz: 1,6 cala; rozdzielczość 128x128 pikseli, 65 tys. kolorów CSTN
  • Odtwarzacz MP3
  • Radio FM stereo z funkcją RDS
  • Karty pamięci: microSD do 2 GB
  • GPRS (klasa10)
  • Złącze miniUSB 2.0
  • Czas rozmowy: do 570 minut
  • Czas czuwania: do 465 godz

Tekst ten ukazał się w miesięczniku Twoja Komórka w czerwcu 2008 r.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja