jaka-komorka.pl

Reklama
-

Śr20022019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Microsoft Lumia 640 LTE. Poręczne 5 cali z dobrą baterią

Microsoft Lumia 640

Microsoft Lumia 640 LTE to kolejny telefon ze średniej półki. Średnia półka zawsze oznacza kompromisy. W przypadku Lumii 640 kompromisy nie poszły za daleko, a stosunek jakości do ceny wydaje się bardzo korzystny.

Microsoft Lumia 640 LTE to typowy telefon ze średniej półki. Wydaje się, że można przyjąć, iż dzisiejsza średnia półka ma takie możliwości, jak topowe modele sprzed mniej więcej trzech lat. Lumię 640 można pod wieloma względami porównywać z Nokia Lumia 920. Tę ostatnią można w sklepach internetowych kupić nie mniej niż 800 zł. Tymczasem nowiutka Lumia 640 LTE kosztuje o 100 zł taniej.

W chwili wprowadzenia na rynek Lumia 920 miała wszystko to co najlepsze co potrafiła wówczas Nokia zaoferować. tymczasem Lumia 640 LTE z racji tego, że jest typowym telefonem ze średniej półki zbudowana została na zasadzie kompromisów między wydajnością, jakością i ceną. Gdybym miał podjąć decyzję, który z tych dwóch telefonów wybrać dziś - mimo wspomnianych poniżej „ale” - wybrałbym Lumię 640 LTE. Co więcej, uważam, że ten telefon ma dziś wszystko to, czego zwykły użytkownik smartfonu potrzebuje.

W porównaniu z flagowcem Nokii z 2012 roku, Lumia 640 LTE ma bez wątpienia lepszą baterię. Przy naprawdę intensywnym używaniu można ją oczywiście wyczerpać w ciągu niespełna doby, ale wymaga to sporego nakładu pracy ze strony użytkownika. Mnie w czasie testów udało się to raz. W normalnym używaniu bateria wystarczała na nieco ponad dwie doby, a gdy w jeden z weekendów mocno ograniczyłem korzystanie z telefonu komórkowego bateria rozładowała się po ponad czterech dobach i to tylko dlatego, że jej w tym nieco pomogłem zwiększają w ostatnich godzinach intensywność używania telefonu przez nadrabianie kilkudniowych zaległości na Facebooku.

Pięciocalowy wyświetlacz Lumii 640 LTE ma niemal taką jakość jak Lumii 920, a to w praktyce oznacza, że całkiem nieźle radzi sobie w słoneczny dzień, jak i wtedy, gdy jest ciemno. Kolory nie są tak soczyste, jak w nieco starszej Lumii 735, ale jakość barw jest zupełnie przyzwoita. Ekran ma dobrą czułość na dotyk i przewija się płynnie. Ekran - choć ma 5 cali - daje się bez większych kłopotów obsługiwać jedną ręką, a sam telefon dobrze leży w dłoni.

  • Microsoft Lumia 640 LTE - zobacz jakie robi zdjęcia!
To na co zwróciłem uwagę, to czułość anteny. Mam - graniczące z pewnością - wrażenie, że Lumia 640 LTE położona obok zalogowanej do tej samej sieci 920 pokazuje mniej kresek na ikonce siły sygnału, a to może oznaczać, że czułość anteny 640 jest mniejsza niż 920. W mieście to w zasadzie nie przeszkadza. Sytuacja zmienia się, gdy gdzieś z dala od miasta jest się na skraju zasięgu stacji bazowej, Wówczas czułość ma decydujące znaczenie.

Lumia 640 LTE ma czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 taktowany 1,2 GHz. To procesor ze średniej półki, więc teoretycznie nie powinno być więc kłopotów z wydajnością. I tak rzeczywiście z reguły jest, gdy aplikacje są zainstalowane we wbudowanej pamięci. Jednak pamięć Lumii 640 LTE ma jedynie 8 GB pojemności, co w praktyce oznacza, że do dyspozycji użytkownika pozostaje nieco ponad 4 GB (resztę zajmuje system operacyjny).

Gdy używa się większej liczby aplikacji, w tym np. nawigacji z mapami off-line siłą rzeczy trzeba instalować aplikacje na karcie microSD. I tu zaczyna się problem. Aplikacje z karty uruchamiają się - moim zdaniem - nieco wolniej niż zapisane we wbudowanej pamięci. Czasami zdarzają się również spowolnienia działania aplikacji zainstalowanych bezpośrednio w telefonie. Także zapisywanie, czy odczytywanie zdjęć trwa - w moim odczuciu - zauważalną chwilę dłużej niż w przypadku używania wbudowanej pamięci.

Za każdym razem, gdy biorę na ręki nowy smartfon jestem bardzo ciekaw jakie zdjęcia robi. Nie inaczej było w przypadku Lumii 640 LTE. Na moje oko zdjęcia zrobione z użyciem aplikacji Lumia Camera 5 są poprawne, choć i tu można mieć zastrzeżenia. W trybie automatycznym, czyli takim, którego zazwyczaj używam, zapisany obrazy są nieco za bardzo czerwone. Mam jeszcze drugą uwagę do jakości zdjęć: gdy zrobiłem fotografię ruszającego ze stacji wagonu metra okazało się, że wagon jest nieostry. Robione w dobrym naturalnym świetle zdjęcia samochodów takich niespodzianek nie zawierały. To czego mi brakuje, to spustu migawki na obudowie.

Lumia 640 LTE to pierwsze urządzenie, które miałem w ręku z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows Phone 8.1 Update 2. Główne zmiany jakie zauważyłem, to próba uporządkowania menu i pogrupowania podobnych funkcjonalności oraz zakładka w ustawienia pozwalająca określić, czy dana aplikacja ma mieć dostęp do kalendarza, aparatu, kontaktów, wiadomości i mikrofonu. Wszystkim użytkownikom polecam skorzystanie z tej możliwości.

Podsumowanie w zasadzie napisałem niemal na wstępie. To co mogę jeszcze dodać to, zachęta by wszyscy ci, którzy rozważają kupienie Lumii 830 dobrze się zastanowili, czy lepiej nie wybrać 640, która kosztuje o połowę mniej.

Na koniec jeszcze jedna informacja. Jak zapewnia Microsoft, Lumia 640 LTE będzie jednym z pierwszych telefonów, który otrzyma aktualizację oprogramowania do Windows 10. To może być dodatkowa zaleta.

Warto jeszcze wspomnieć, że kupując Lumię 640 LTE otrzymamy roczny dostęp do Office 365 Personal na PC i tablet. Jednak trzeba się z tym spieszyć: promocja dotyczy urządzeń zakupionych w okresie od 07.04.2015 do 30.06.2015. Dodatkowo aby skorzystać z rocznej subskrypcji Office 365 Personal należy pobrać aplikację Office 365 Gift ze sklepu WindowsPhone i wygenerować klucz między 7 kwietnia a 30 czerwca 2015 r.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja