jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt25062019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Jak fotografuje Samsung Galaxy S6 Edge

Tak fotografuje Samsung Galaxy S6 EdgeCoraz doskonalsze kamery umieszczane w smartfonach powodują, że częściej robimy nimi zdjęcia powoli zapominając o klasycznych aparatach fotograficznych. Doskonałym przykładem na to, że wyjeżdżając na wakacje wystarczy nam tylko telefon, jest Samsung Galaxy S6 Edge.

Smartfon ten ma tylny aparat fotograficzny z matrycą CMOS o rozdzielczości 16 mln pikseli. Maksymalny rozmiar kadru ma wymiary 5312x2988 pikseli. Przedni aparat, który tak często wykorzystywany jest do robienia autoportretów, ma również niezłą rozdzielczość matrycy - pięć milionów pikseli. Matryca głównego aparatu pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K (3840x2160) prędkością 30 klatek/sekundę.

Wielką zaletą jest też jasny (1,9) obiektyw. Taka jasność ułatwia nam fotografowanie tam, gdzie dociera mniej światła – skraca się czas naświetlania więc spada prawdopodobieństwo zrobienia poruszonego zdjęcia. Poprawne naświetlenie ułatwia nam też funkcja HDR, której obecność w smartfonowych aparatach fotograficznych staje się normą (fot 1).

Wśród funkcji, które mają nam ułatwiać posługiwanie się aparatem fotograficznym jest znana już od pewnego czasu funkcja sterowania głosem. Zamiast zwalniać spust migawki możemy wypowiedzieć słowo smile, cheese, capture lub shoot by aparat zrobił zdjęcie. Wypowiedzenie formuły rekord video rozpoczyna nagrywanie filmów.

To jednak teoria. W praktyce aparat bardzo niechętnie słuchał poleceń głosowych. O ile niemal zawsze reagował na polecenie rozpoczęcia nagrywania filmów, o tyle wybrednie słuchał się poleceń shoot i smile. Pozostałe słowa, przynajmniej w egzemplarzu, którzy otrzymaliśmy do testów, nie wywoływały żadnej reakcji. Zaznaczam, że próby zmuszenie urządzenia do posłuszeństwa podejmowały również osoby władające angielskim z akcentem oksfordzkim.

Warto zwrócić uwagę na techniczne umiejętności aparatu fotograficznego. Można od niego wymagać, jak na fotografii nr 3 odpowiedniej głębi ostrości. W tym konkretnym przypadku mamy nieostry pierwszy plan i ostre tło. W prostszych urządzeniach ostre są wszystkie plany, bez względu na odległość od obiektywu.
Fotografia nr 7 wykonana została pod słońce – co prawda nie chciało ono zaświecić pełnym blaskiem, ale widać że padające prosto w obiektyw światło dodało zdjęciu tylko dodatkowy urok. Pomógł temu tryb HDR.

Ostro też wychodzą zdjęcia makro, co szczególnie dobrze widać na fotografii nr 10, na którym oko cieszą zamarznięte krople deszczu.

Najsłabszą stroną każdego aparatu fotograficznego, który nie dysponuje optycznym zoomem, właśnie cyfrowy zoom jest najsłabszą stroną. W wypadku jednak dużej matrycy można z zoomu cyfrowego korzystać ale bardzo ostrożnie. Zdjęcie numer 16 wykonane zostało przy wykorzystaniu całej mocy zoomu (8x). Efekt jest bardzo marny i fotografia nie jest miła dla oka. Poprawny efekt natomiast możemy uzyskać, gdy z zoomu skorzystamy ostrożniej. Na zdjęciu nr 17 chodziło o lekkie przybliżenie budynku zbudowanego na Śnieżnych Kotłach w Sudetach. Skorzystaliśmy z zoomu około 3,5 krotnego i uzyskaliśmy całkiem niezłą widokówkę.

Podsumowując stwierdzić trzeba, że funkcje aparatu fotograficznego w Samsungu Galaxy S6 Edge są na wysokim poziomie. Nawet dla mało obeznanego z arkanami sztuki fotografowania amatora uzyskanie poprawnych zdjęć nie powinno być trudne nawet tam, gdzie dochodzi mało światła. Zdjęcia są ostre. Jedynym mankamentem może być pamięć. Prezentowane zdjęcia zajmowały od 4 do 9 MB. Tymczasem udostępniona użytkownikowi w telefonie pamięć ma tylko 25,3 GB i nie ma możliwości uzupełnienia jej o kartę pamięci.Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja