jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt25062019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

FRITZ!Box 6820 LTE. Bardzo dobry domowy router LTE

FRITZ!Box 6820 LTE
FRITZ!Box 6820 LTE

Chciałoby się powiedzieć, że FRITZ!Box 6820 LTE to idealny router LTE, ale jak pokazał nasz test, do osiągnięcia ideału wymaga kilku udoskonaleń.

FRITZ!Box 6820 LTE obsługuje LTE we wszystkich pasmach, na których jest dostępne w Polsce. Nadaje się więc do używania zarówno w centrach miast i blisko stacji bazowych (pasmo 2600 MHz), jak i w wiejskich terenach, gdzie - ze względu na odległość do najbliższej stacji bazowej - jedyną szansą na LTE jest pasmo 800 MHz. Można także korzystać z LTE w paśmie 1800 MHz i 2100MHz.

Gdy jest wybór, a urządzenie jest ustawione w trybie automatycznego wyboru, o tym z jakiej częstotliwości będziemy mieli internet LTE decyduje router. Jak to robi trudno zgadnąć. Na pewno zaszyty w oprogramowaniu urządzenia algorytm dąży do tego byśmy korzystali z jak najwyższej częstotliwości i najlepszego sygnału. Problem w tym, że w różnych zakresach operatorzy mają różną szerokość pasma, od której zależy maksymalna prędkość łącza. Na przykład P4 w paśmie 1800 MHz na potrzeby LTE wykorzystuje 10 MHz, zaś w paśmie 2100 MHz tylko 5 MHz. Za to w paśmie 2600 MHz ma aż 20 MHz. To zaś oznacza, że maksymalne prędkości teoretycznie możliwe do osiągnięcia wynoszą odpowiednio 74 Mb/s, 37 Mb/s i 150 Mb/s.

Gdy router z kartą P4 wybierze pasmo 2100 MHz - a to w testowanym egzemplarzu zdarzało się nadzwyczaj często - siłą rzeczy można liczyć na nie więcej niż owe 37 Mb/s. Lekarstwem na tę przypadłość jest wejście na menu i ręczny wybór pasma lub pasm, z jakich ma korzystać urządzenie. W testowanym egzemplarzu sporadycznie zdarzało się, że przy automatycznym wyborze zarówno technologii, jak i pasma router ignorował LTE, choć było ono dostępne, a jakość sygnału była całkiem przyzwoita. I tu rozwiązaniem jest skorzystanie z menu i ręczne wybranie na stałe technologii LTE.

To czego w modelu FRITZ!Box 6820 LTE brakuje, to agregacja pasma, dzięki której także w polskich sieciach komórkowych teoretycznie można uzyskać wyższą prędkość przesyłu danych. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnym modelu - być może AVM, niemiecki producent Fritzów zaprezentuje go we wrześniu na berlińskich targach IFA - agregacja będzie dostępna. Brakuje też możliwości skorzystania z WiFi nie tylko w co raz bardziej zatłoczonym domowymi sieciami WiFi paśmie 2,4 GHz, ale także w paśmie 5 GHz.

Z FRITZ!Box 6820 LTE testowaliśmy głównie na wsi. Wieś to specyficzna, bo każdy z czterech infrastrukturalnych operatorów komórkowych oferuje jej mieszkańcom usługi LTE przynajmniej w jednym paśmie. Jest więc w czym wybierać. Ale wieś ma też tę wadę, że często nie ma w niej prądu. Czasami przez chwilę, czasami przez kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. Każda przerwa w dostawie prądu oznacza, że testowany router przestawał działać. Gdyby była w nim bateria można byłoby np. dokończyć ściąganie pliku.

Bateria ułatwiłaby także skorzystanie z funkcji wyboru najlepszego miejsca dla ustawienia urządzenia. Perspektywa chodzenie z routerem podłączonym do gniazdka elektrycznego za pomocą przedłużacza skutecznie zniechęca do poszukiwania miejsca z najlepszym sygnałem.

Mimo wspomnianych powyżej niedoskonałości, FRITZ!Box 6820 LTE jest na prawdę bardzo dobrym urządzeniem. Takim, które można wyjąć z pudełka, włożyć do niego kartę SIM, włączyć, postawić w wybranym miejscu i zapomnieć. Testowany egzemplarz urządzenia przez dwa miesiące ciągłego używania nie zawiesił się ani razu. Sprawnie wznawiał też połączenia.

Obawialiśmy się początkowo, że wbudowane w urządzenie anteny okażą się mniej wydajne niż zewnętrzne, które ma model FRITZ!Box 6840 LTE. Okazało się, że działały bardzo dobrze. Jakość sygnału BTS była taka jak w stojącym obok starszym bracie i wyraźnie lepsza niż w routerze Huawei E5377 działającym bez zewnętrznej anteny.

Z czystym sumieniem możemy więc polecić urządzenie wszystkim tym, którzy LTE traktują jako domowe łącze internetowe, a także tym, którzy - mając dostęp do prądu - w różnych lokalizacjach często używają mobilnego internetu.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja