jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pn18022019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Microsoft Lumia 650 – test aparatu fotograficznego

Tak fotografuje Lumia 650

Aparat fotograficzny w smartfonie Microsoft Lumia 650 na pewno nie będzie podstawowym aparatem wykorzystywanym na co dzień. Ma on przeciętne oprogramowanie a uzyskane zdjęcia nie zachwycają ani kolorami ani kontrastem.

Z zalet umiejętności fotograficznych Lumii 650 wymienić należy funkcje, które pozwalają świadomemu fotografowi na indywidualny dobór parametrów naświetlania. Jednak dalecy jesteśmy od wpadania w euforię. Studzi ją na przykład wybór formatu, w jakim chcemy zdjęcie uzyskać. Nastawić można tylko proporcje boków 4:3 albo 16:9. Warto jednocześnie pamiętać, że ów format panoramiczny (czyli 16:9) łatwo możemy uzyskać ze zdjęć wykorzystujących całą powierzchnię matrycy (to znaczy 4:3), przycinając jedynie wysokość zdjęcia.
Pełna klatka ma wymiary 3264 x 2448 pikseli. W proporcjach 16:9 uzyskamy zdjęcie o takiej samej podstawie, ale wysokości tylko 1840 pikesli. Z tego wynika, że matryca w Lumii 650 ma wykorzystywaną rozdzielczość 8 871 552 pikseli. Wynik ten uzyskujemy mnożąc wartości boków fotografii.

W jaki sposób możemy kreatywnie postępować fotografując Lumią 650? Np. dobierając tryby pracy lampy błyskowej. Możemy jej nakazać rozświetlać fotografowany obiekt zawsze (przydatne na plaży), automatycznie (czyli to aparat decyduje kiedy ma błysnąć) lub wyłączyć na dobre. Ta ostatnia możliwość przydaje się w miejscach, gdzie jest dużo ludzi (np. w kościele blask lampy może przeszkadzać innym) lub w muzeach w których używanie tego sprzętu jest często zakazane. Przy włączonej lampie błyskowej ostrość ustawiana jest automatycznie na motyw, który ma być oświetlony.

Zamiast używania lampy błyskowej, która i tak doświetla motywy znajdujące się blisko aparatu, skuteczniejszym sposobem na uzyskanie dobrze naświetlonego zdjęcia może być ręczne ustawienie czułości. Możemy to zrobić w zakresie od 50 aż do 3200 ISO. Pamiętajmy tylko, że wraz ze wzrostem wartości ISO pojawiają się na obrazie tak zwane szumy, które nie zawsze są pożądanym efektem. Zaczynają one być widoczne już przy ustawieniu 400 ISO, jeśli rzeczywiście warunki oświetleniowe są kiepskie.

Lekarstwem na obniżenie ustawienia czułości może być ręczne ustawienie czasu. Migawka w Lumii 650 pracuje w zakresie od 1/16000 aż do 1 sekundy. Ponieważ pracując z czasem dłuższym niż 1/60 sekundy bardzo łatwo otrzymać poruszone zdjęcie trzeba się kierować kompromisem pomiędzy czułością i migawką. Gdyby mimo to było za mało to możemy jeszcze posłużyć się funkcją jasności. Pozwala ona rozjaśnić lub przyciemnić obraz w zakresie 3 wartości przesłony na plus i minus. Liczyć się jednak trzeba z tym, że wykorzystując tę funkcję możemy stracić nieco szczegółów w cieniach lub światłach. Chwała jednak producentowi, że w smartfonie ze średniej półki dał użytkownikom możliwość wyboru zaczerpniętą z urządzeń dużo wyższej klasy.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja