jaka-komorka.pl

Reklama
-

N19112017

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Sony Xperia X. Smartfon godny uwagi

Xperia X. Fot. materiały prasowe Sony

Sony Xperia X to jeden z ciekawszych smartfonów dostępnych na rynku. Na pewno wyróżnia się aparatem fotograficznym, wyświetlaczem czy czasem pracy baterii. Odstraszać może jedynie cena, która w sklepach internetowych oscyluje w okolicy dwóch tysięcy złotych. 

Ta cena irytuje jednak wielu internautów z dwóch powodów. Po pierwsze w zestawie nie ma słuchawek, co wydaje się że w topowym telefonie jest nieporozumieniem. Poza tym, choć Xperia X ma możliwość szybkiego ładowania, nie dołączono odpowiedniej ładowarki. W rezultacie kto potrzebuje szybko podładować baterię w swoim telefonie, ten musi odpowiednią ładowarkę dokupić. A to wydatek przekraczający 100 zł. 

Do słabych stron Xperii X należy również brak certyfikatów na wodo i pyłoszczelność. Sony nas przyzwyczaiło już do tego, że jego czołowe smartfony są na takie czynniki naszego toczenia odporne. Ten krok w tył również powoduje, że telefon zbiera negatywne opinie. Pytanie jednak, czy tego typu niedogodności są w stanie przeważyć nad zaletami Xperii X?

Oszczędna elektrownia

Pierwszą pozytywną rzeczą, która zwróciła moją uwagę, to była bateria. Używając wiele smartfonów różnych producentów przyzwyczaiłem się do tego, że wymagają one doładowania co najmniej raz na dobę. Tymczasem używając Xperię X początkowo odczułem pewien dyskomfort. Skoro nie musiałam na noc uruchamiać ładowarki to znaczy, że telefon się w nocy wyładuje? A może padnie mi z samego rana zanim zdążę dotrzeć do Redakcji? Pytania szybko jednak zniknęły, bo okazało się, że mimo intensywnego użytkowania urządzenie bez doładowania wytrzymywało dwie doby.  A czasem nawet i nieco więcej. 

Standardowa bateria Xperii X ma pojemność 2620 mAh. Pozornie nic to wielkiego. Jednak oprogramowanie optymalizujące pracę procesora w Sony jest mistrzowskie, dlatego też akumulator zużywa tak mało prądu. Poza tym użytkownicy mogą ustawić jeszcze znany dobrze ze starszych urządzeń Sony tryb Stamina, który pozwoli tak zmienić ustawienia telefonu, by zaoszczędził on jeszcze więcej energii. 

 


Praca w pełnym słońcu

Również pozytywnie odebrałem wyświetlacz. Co prawda nie wzbudził już tyle ochów i achów jak akumulator, ale pozwolił na całkiem komfortowe korzystanie z Xperii X w pełnym słońcu. A to poważna sprawa, zwłaszcza przy nawigacji lub przeglądaniu nowo zrobionych zdjęć. 

Wyświetlacz w Xperii X ma przekątną pięć cali i rozdzielczość 1080 x 1920 pikseli. Producent chwali się, że jest to wyświetlacz TRILUMINOS, opracowany specjalnie do urządzeń przenośnych. Sony piszę, że „ta niepowtarzalna technologia łączy w sobie technologie Live Colour LED i Live Colour Creation, zapewniając niezwykle żywą paletę kolorów”. 

Z tym ostatnim stwierdzeniem, czyli „niezwykle żywą paletą kolorów” to można polemizować. Kolory na wyświetlaczu są może mniej cukierkowe niż w starszych urządzeniach Sony, ale trudno powiedzieć by w jakikolwiek sposób przewyższały te pokazujące się na ekranach smartfonów innych producentów. Swoją drogą parametry optyczne zostały już tak wyśrubowane, że wykraczają poza percepcję nieuzbrojonego w odpowiednie narzędzia ludzkiego oka. 

23 miliony rozdzielczości 

Sony, które na rynku aparatów cyfrowych radzi sobie całkiem dobrze, doświadczenia z tej dziedziny przenosi do smartfonów Xperia X ma matrycę o rozdzielczości 23 mln pikseli. Jest to matryca ExmorRS typu 1/2,3 cala. Obiektyw ma ogniskową 2,4 mm i jest dość jasny, bo otwór bezwzględny ma równy f/2.0. Przy słabym świetle czułość matrycy wzrasta aż do 12 800 ISO. Mimo tak dużej rozdzielczości Xperia X nie nagrywa filmów w formacie 4D. Najwyższa jakość to rozmiar kadru HD (o wymiarach 1920 x 1080), ale z możliwością nagrywania 60 klatek na sekundę. Kto nie potrzebuje takiej jakości może w tej samej rozdzielczości nagrywać filmy, ale ze „zwykła” prędkością 30 klatek na sekundę. 

O aparatach wypada wspomnieć jeszcze kilka słów. Przy wprawie można wejść w tryb fotograficzny z uśpienia w ciągu – jak podaje producent – 0,6 sekundy. Służy temu dedykowany specjalnie do tej opcji klawisz znajdujący się w dolnej części prawej bocznej ścianki obudowy. Wymagającego fotografa zadowoli też błyskawiczny tryb nastawienia ostrości. 

Z testów przeprowadzonych przez Strategy Analytics, niezależną globalną firmę specjalizującą się w analizach rynkowych, wynika że Xperia X ma najlepszy na świecie mechanizm ustawiania ostrości na poruszającym się obiekcie. Test ten robiony był w maju i uwzględniał takie modele konkurencji jak iPhone 6S, Samsung Galaxy S7, LG G6, HTC 10 i Huawei P9. Warto też zapoznać się z metodologia prowadzenia tego testu. Informacje na ten temat znajdziemy na polskich stronach Sony a więcej szczegółów w języku angielskich możemy przeczytać na witrynie Strategy Analytics

Jeśli więc dysponujemy odpowiednią kwotą i zastanawiamy się nad zakupem smartfona to Xperia X jest poważna propozycją do rozważenia. Nie jest to idealny sprzęt bez swoich słabych stron, ale te mocne nad nimi zdecydowanie górują… 

 

Plusy:

  • Doskonała bateria
  • Odporny na słońce wyświetlacz
  • Bardzo dobry aparat fotograficzny 
  • Dobra jakość muzyki
  • Poprawnie działający czytnik odcisków palca

Minusy:

  • Brak certyfikatu IP 
  • Brak ładowarki szybkiego ładowania w pakiecie
  • Brak słuchawek 
 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja