jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pt16112018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Galerie zdjęć

Zobacz jakie zdjęcia robi Lumia 930

Przykładowe zdjecie zrobione Lumią 930. fot: Tomasz ŚwiderekZapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć zrobionych smartfonem Nokia Lumia 930. W połowie 2014 roku trudno o lepszy fotograficzny smartfon z systemem Windiows Phone.

Nokia Lumia 930 ma 20 megapikselową matrycę, obiektyw z 6 soczewkami ZEISS, technologię PureView oraz optyczną stabilizację obrazu. Zdjęcia można zapisywać jako pliki JPEG lub w formacie DNG - cyfrowym negatywie. To bezstratny format zapisu zawierających nieprzetworzone dane z matrycy cyfrowej.

Nawet średniozaawansowany użytkownik może "wyciągnąć" znacznie więcej z pliku DNG niż z manipulowania zdjęciem JPEG. Wynika to z tego, że kompresja stratna JPEG powoduje, iż bezpowrotnie tracona jest część pierwotnej informacji zarejestrowanych przez matrycę. W przypadku DNG, to użytkownik świadomie decyduje jak dane z matrycy są przetwarzane w plik, który później zostanie zapisany jako "obrazek".

Zwróćcie uwagę na trzy pary zdjęć, które umieściliśmy na końcu naszej galerii.

Pierwsza para, gałązka sosny, pokazuje jak szczegółowy obraz rejestrowany jest w formacie cyfrowego negatywu. Pierwsze zdjęcie, to cały kadr, zmniejszony do wygodnego oglądania na ekranie. Drugie zdjęcie, to wykadrowany, do podobnej jak poprzedni obrazek wielkości, fragment z pliku DNG. Tutaj jeden piksel pliku odpowiada jednemu pikselowi na ekranie.

Kolejne dwie pary zdjęć pokazują korzyść z samodzielnej obróbki pliku DNG, w porównaniu do pozostawienia całego procesu obróbki oprogramowaniu aparatu. Pierwsze w każdej parze jest zdjęcie JPG "wyprodukowane" przez aparat, drugie to już nasza 2-3 minutowa obróbka pliku DNG w aplikacji przeznaczonej do "wywoływania" cyfrowych negatywów.

Oczywiście nie ma róży bez kolców... W przypadku formatu DNG tymi kolcami są wielkość pliku - ok. 20 MB oraz konieczność "wywołania" zdjęcia, czyli stworzenia pliku w powszechnie dostępnym formacie np. JPEG, PNG czy TIFF "zrozumiałym" np. dla Facebooka. 

Teoretycznie idealnym sposobem na obejście tych "kolców" DNG, jest równoczesne zapisywanie zdjęć w formacie DNG i JPEG, co Nokia Lumia 930 umożliwia. Ale tu napotykamy na barierę ograniczonej pamięci. 32 GB jakie oferuje Lumia 930 może nie starczyć na zdjęcia z dwutygodniowego urlopu. 

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja