jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pt16112018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Galerie zdjęć

LG G3 - aparat na dobrą pogodę

LG G3 - aparat na dobrą pogodęNasze testy aparatu fotograficznego w smartfonie LG G3 przekonały nas, że tym urządzeniem warto fotografować tylko w czasie ładnej pogody. Zdjęcia wykonane przy zachmurzonym niebie wypadły marnie.

Stara prawda mówi, że w telefonie nie liczy się wielkość matrycy. Aparat w LG G3 to model LG D855 i ma matrycę o rozdzielczości 13 mln pikseli. Mimo to nie  zawsze jest w stanie wykonać poprawne zdjęcie. Zdjęcia krajobrazów, przy mocno rozproszonym chmurami świetle są mdłe a zachmurzone niebo wygląda jak biała plama. Za takimi obrazkami ludzkie oko nie przepada.

W czasie naszych testów tylko raz udało się zarejestrować chmury - były one jednak ciemne i rozpiętość tonalna krajobrazu była na tyle mała, że oprogramowanie zamieniające światło na zapis cyfrowy poradziło sobie ze wszystkimi elementami. Niepokojące jest również to, że nawet korzystając z funkcji HDR, która z założenia powinna sobie poradzić z dużymi kontrastami, nie osiągaliśmy zadowalających rezultatów. Więcej o tej funkcji w ostatniej części tekstu.

Nie oznacza to jednak, że nie należy korzystać ze smartfonu LG G3 jako aparatu. Wystarczy tylko, że trafimy na lepszą pogodę a z wielu zdjęć będziemy zadowoleni.

Zacznijmy od trybu makro. Aparat łapie ostrość mniej więcej z odległości 10 cm. Wystarczy to by uwiecznić mało spotykany znak wysokości znajdujący się na szlaku pod Reglami, tuż koło wlotu do doliny Ku Dziurze w Tatrach. Trochę więcej problemów jest z uwiecznieniem owadów znajdujących się na kwiatkach. Główny problem polega na tym, że laserowy autofocus dość długa szuka ostrości, a owady nie czekają…. A jak już uda się uchwycić ostrość, to okazuje się owady są zagubione w obrazie. Ponieważ jednak maksymalna rozdzielczość zdjęcia wynosi 4160 x 3120 pikseli to w dowolnym programie graficznym - nawet tym w telefonie, możemy wykadrować motyw tak, że będziemy go mogli obejrzeć na monitorze komputera, bo fotografia nadal będzie miała odpowiednią rozdzielczość.

Absolutnie zadowolonym można być przy "tradycyjnych" ujęciach. Model LG D855 nie ma problemów z ostrością, co doskonale widać na zdjęciu dzieci bawiących się przy potoku. Potwierdzają to również kadry z fontanny w Kuźnicach. Tam jednak rażą trochę wypalone piksele na jasnych barierkach przy schodach. Obiektyw w tym aparacie traktować trzeba jak obiektyw szerokokątny (cyfrowego zoomu lepiej nie używać), więc oddanie majestatu gór jest bardzo trudne. Jednak można wybrać takie elementy krajobrazu, by do domu przywieźć miła pamiątkę z wakacji.

Zaskoczyła nas, bardzo pozytywnie, funkcja panoram, dlatego w naszej galerii umieszczamy ich kilka. Panoramy, nawet 270 stopni, rejestruje się w tradycyjny sposób. Należy się obracać z telefonem a linie widoczne na wyświetlaczu powodują, że musimy ów telefon trzymać w odpowiedniej pozycji. Gdy go opuścimy za bardzo na wyświetlaczu zobaczymy strzałkę, która każe nam wrócić do momentu, gdy zgubiliśmy poziom. W ten sposób nagrywanie panoramy nie jest przerwane i sprzęt daje nam szansę na poprawę.

Drugim plusem jest to, że panorama jest sklejana w pełnej rozdzielczości i nie jest automatycznie zmniejszana. Najdłuższa, którą uzyskaliśmy, ma 19520 pikseli przy wysokości 3904 pikseli (telefon trzymaliśmy w pionie). Z tak nagranego kadru można drukować potem całkiem duże odbitki.

Na koniec, jak obiecaliśmy, kilka słów o funkcji HDR. Wymyślona ona została do tego, by powiększyć pasmo tonalne na zdjęciu, czyli by było widać szczegóły jednocześnie w głębokim cieniu i jasnym świetle. Krótko mówiąc aparat wykonuje kilka zdjęć z różnymi parametrami naświetlenia, które potem łączy w jedno wybierając najlepiej dla danej ekspozycji naświetlone fragmenty. W praktyce LG D855 ma z tym problemy. Widać do szczególnie na zdjęciach nr 21 i 22, które wykonane zostały w pochmurny dzień. To pierwsze zostało zrobione z wyłączoną funkcją HDR. Drugie, z włączonym HDR, jest lepsze tylko dlatego, że ma cieplejsze i milsze dla oka barwy. W obu przypadkach wadą jest "wylizane" niebo.

Prawdziwe znaczenie HDR zobaczmy na zdjęciach nr 23 oraz 24. Zrobione one zostały w słoneczny dzień, co jakby potwierdza tezę, że LG G3 fotografować warto tylko w pogodne dni. To co się rzuca w oczy na drugim z tych zdjęć (czyli zrobionym przy włączonej funkcji HDR) to zdecydowanie żywsze i barwniejsze niebo. Ale to nie wszystko. Całkiem inaczej naświetlone zostały gałęzie smreków, przez co cały obraz wydaje się być ostrzejszym i przejrzystym.

Dla porządku przypominamy, że jedyna obróbka zdjęć jakiej dokonaliśmy to ich pomniejszenie. Nie wyostrzaliśmy ich, ani nie korygowaliśmy barw, jasności czy kontrastu.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja