jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt25062019

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Kradzieże kabli telekomunikacyjnych wyłączają komórki

fot. Alan Cleaver

Kradzieże infrastruktury telekomunikacyjnej od lat dają się we znaki operatorom i ich klientom. Koszty, jakie ponoszą poszkodowane firmy telekomunikacyjne na odbudowę sieci łatwo policzyć. Całkowitych strat, jakie powodują kradzieże w całej gospodarce oszacować nie sposób. 

- Straty spowodowane kradzieżami i dewastacją infrastruktury telekomunikacyjnej mają dwa wymiary: wymierny i niewymierny. Wymierny bowiem możemy policzyć ile milionów potrzeba na odtworzenie zniszczonej infrastruktury i przywrócenie łączności telefonicznej. Niewymierny – zdecydowanie ważniejszy – który mówi, że kradzieże powodują zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia ludzkiego. Tego nie da się wyrazić w żadnych pieniądzach. Straty spowodowane brakiem łączności odczuwają przedsiębiorcy, utrudnione jest działanie wielu instytucji publicznych, urzędów czy szpitali. Można by długo wyliczać. Najważniejsze jest  zrozumienie, że nawet pojedyncze kradzieże powodują realne zagrożenia i dlatego ich sprawcy powinni być z całą stanowczością i konsekwencją karani – powiedział Piotr Kończarek z Orange Polska.

Miliony strat

W 2011 roku na skutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych ponad 600 tys. klientów pozbawionych było łączności. W tej liczbie 2,7 tys. to byli użytkownicy specjalni (służby ratunkowe, ochrona zdrowia, oświata). W 2013 roku w całej Polsce na skutek kradzieży infrastruktury telekomunikacyjnej na dłużej lub krócej łączności nie miało ponad 350 tys. użytkowników. Straty operatorów spowodowane koniecznością odbudowy linii liczone są w milionach złotych. W 2012 roku wyniosły one prawie 40 mln zł. Policji zgłoszono aż o 10,5 tys. kradzieży. To średnio niemal 29 zdarzeń każdego dnia. 

Na szczęście rok 2013 okazał się dla firm telekomunikacyjnych bardziej łaskawy. Odnotowali oni niecałe osiem tysięcy kradzieży. Na naprawę szkód nimi wyrządzonych wydali nieco ponad 21 mln zł.

Od lat niechlubny prym w złodziejskim procederze dzierży województwo śląskie. W 2013 roku odnotowano tam ponad 26 tys. przestępstw na infrastrukturze telekomunikacyjnej. Niemal połowę mniej kradzieży odnotowano w województwach mazowieckim i dolnośląskim, które w tej statystyce zajmują drugie i trzecie miejsce. Pochwała należy się województwom podlaskiemu i lubelskiemu, w których tego rodzaju przestępstw dokonano tylko 223 i 141. 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja