jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pt16112018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

SMS ma już 22 lata!

Orbitel 901 -  pierwszy telefon, który odebrał SMS

Spadek liczby wysyłanych wiadomości SMS po raz został odnotowany w 2013 roku. Wysłaliśmy ich tylko 52,2 mld. Oznacza to, że każdy Polak wysyłał ich 1355. Niewiele osób natomiast wie, że 3. grudnia SMS obchodzi swoje urodziny.

22 lata temu, 3 grudnia 1992 roku Neil Papworth, pracownik brytyjskiej sieci Vodafone wysłał pierwszą na świecie krótką wiadomość tekstową o treści „Merry Christmas” do swoich kolegów. Pierwszy SMS został wysłany z komputera, gdyż ówczesne telefony komórkowe nie miały jeszcze klawiatury. Pierwsza krótka wiadomość tekstowa dotarła do Richarda Jarvisa, dyrektora w firmie Vodafone, który odebrał ją używając modelu komórki Orbitel 901. 

W dniu narodzin SMS-a niewiele było takich osób, które wierzyły, że te 160 znaków stanie się jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów komunikacji między ludźmi na całym świecie. Początkowo operatorzy planowali wykorzystywać je tylko do informowania klientów o awariach sieci czy zmianach w cenniku, dlatego nie było możliwości przesyłania komunikatów między różnymi sieciami. SMS-y zaczęły krążyć między różnymi sieciami operatorów dopiero kilka  lat później.

Okazało się, że ta niepozorna, prosta i tania usługa zaczęła jednak zdobywać popularność. Główną grupą napędzającą rozwój SMS była młodzież, która doskonale sobie radziła z redagowaniem wiadomości liczących tylko 160 znaków. Mimo upływu lat okazuje się, że w dalszym ciągu SMS sprawdza się jako skuteczne narzędzie przekazywania informacji. 

Według raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2013 roku przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w ubiegłym roku Polacy wysłali 52,2 mld SMS-ów, co oznacza spadek o 0,9 proc. względem poprzedniego roku. Na jednego mieszkańca kraju przypadło średnio 1355 wysłanych wiadomości SMS w ciągu roku.  Raport UKE wskazuje na pierwszy od 2009 roku spadek liczby krótkich wiadomości tekstowych wysłanych w polskich sieciach komórkowych. Raport „Łączność” opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że Polacy wysłali o ponad 1,2 mld SMS mniej niż w 2012 roku. 

Spadek liczby wysłanych SMS-ów nie świadczy o tym, że tego typu wiadomości odchodzą do lamusa. SMS-y są popularnym narzędziem do autoryzacji przelewów, w ten sposób przekazywane są również przypomnienia o zaległych fakturach czy  terminie wizyty u lekarza. Wiadomość tekstowa może również zawierać informację o zniżkach lub atrakcyjnych wydarzeniach kulturalnych w miejscu zamieszkania odbiorców. Sprawdza się również podczas powodzi lub innych sytuacji kryzysowych.  

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja