jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pt16112018

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Ładowanie bezprzewodowe – przegrupowanie sił

Bezprzewodowe ładowanie baterii w smartfonach i tabletach, choć wygodne dla użytkownika, wolno zdobywa rynek. Powodem jest między innymi istnienie trzech organizacji promujących niekomaptybilne rozwiązania bezprzewodowego ładowania. Wkrótce Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance połączą swoje siły. Ich rywalem jest Wireless Power Consortium i standard Qi stosowany m.in. w smartfonach Lumia, Samsung i Sony.

Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance to dwie spośród trzech głównych organizacji zajmujących się ładowaniem bezprzewodowym. Ich ścisła współpraca rozpoczęła już na początku 2014 roku, ale dopiero w pierwszych dniach stycznia 2015 r. podpisano list intencyjny w sprawie połączenia. Finalizacja umowy nastąpi w połowie 2015 r. Wtedy też ujawniona zostanie nazwa nowej organizacji.

Bezprzewodowe ładowanie baterii w smartfonach i tabletach, choć wygodne dla użytkownika, wolno zdobywa rynek. Jak na razie ładowanie bezprzewodowe jest mniej skuteczne i mniej wydajne od ładowarki przewodowej. Trwa dłużej, a do naładowania takiego samego akumulatora zużywa się więcej prądu.

Na dodatek mamy do czynienia z trzema (wkrótce dwoma) rywalizującymi organizacjami stosującymi niekompatybilne ze sobą rozwiązania ładowania bezprzewodowego. Są nimi:

  • Wireless Power Consortium
  • Alliance for Wireless Power
  • Power Matters Alliance.

Grupa Wireless Power Consortium  stworzyła standard Qi oparty o zjawisko indukcji elektromagnetycznej. WPC tworzą m.in. Nokia, Microsoft, LG, Samsung, HTC, Huawei, Sony, Toshiba, ZTE a nawet IKEA.

W grupie Alliance for Wireless Power (A4WP) są m.in. Asustek, Broadcom, Canon, Dell, HTC, Intel, Lenovo, Samsung, Panasonic i Qualcomm, a promowany standard bezprzewodowego ładowania nazywa się Rezence. W rozwiązaniu A4WP wykorzystywane jest zjawisko rezonansu magnetycznego.

Power Matters Alliance (PMA) postawiła na rozwiązanie Duracell Powermat (indukcja). Organizacja skupia takie firmy jak: AT&T, Canon, Duracell, HTC, LG, Microsoft, Samsung, Starbucks, Sony, ZTE oraz… przedstawicieli amerykańskiej rządowej agencji Energy Star. W USA punkty bezprzewodowego ładowania kompatybilne z systemem PMA zainstalowane są m.in. w lokalach najpopularniejszych sieci kawiarni, restauracjach, lotniskach i stadionach.

Niepewność co do tego, który ze sposobów ładowania bezprzewodowego zwycięży, widać po tym, jak wielu producentów uczestniczy w dwóch na nawet trzech organizacjach. To dość bezpieczna strategia – lepiej postawić na wszystkich graczy zamiast jednego ;).

Trudno ocenić który standard (Qi czy nowej organizacji prawdopodobnie oparty o Rezence) okaże się lepszy, ale chyba minie jeszcze trochę czasu nim doczekamy się prawdziwego standardu ładowania bezprzewodowego.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja