Sieć 5G: Następna bezprzewodowa rewolucja w telekomunikacji

Redakcja

24 grudnia, 2023
Sieci bezprzewodowe odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Dzięki nim łączenie się z Internetem jest łatwiejsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Od strumieniowego przesyłania filmów po pobieranie plików – sieci bezprzewodowe umożliwiają użytkownikom dostęp do informacji i usług praktycznie z każdego miejsca. Nie jest tajemnicą, że standardy sieci bezprzewodowych stale ewoluują w szybkim tempie. Ponieważ technologia bezprzewodowa 5G jest tuż za rogiem, nadszedł czas, abyś zapoznał się ze wszystkimi sprawami związanymi z 5G. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o technologii sieciowej 5G i co ona oznacza dla Ciebie w przyszłości.

Czym jest technologia sieci 5G?

5G to sieć komórkowa piątej generacji. Jest to ewolucja istniejącej technologii 4G LTE. Główna różnica między nimi polega na tym, że 5G ma być znacznie szybsza, mieć mniejsze opóźnienia i być bardziej niezawodna. Jednym z największych wyzwań dla istniejących sieci 4G LTE jest to, że nie mają one wystarczającej przepustowości, aby obsłużyć wszystkie urządzenia, które się na nich znajdują. 5G będzie w stanie rozwiązać ten problem, zapewniając znacznie większą przepustowość. Ułatwi to przesyłanie dużych ilości danych, takich jak wideo, obrazy i treści rzeczywistości wirtualnej. Inną ważną różnicą między nimi jest to, że 5G wykorzystuje znacznie wyższe częstotliwości niż 4G. Pozwoli to na znacznie niższe opóźnienia, czyli ilość opóźnień pomiędzy wysłaniem sygnału a uzyskaniem odpowiedzi. Pozwoli to na niezwykle czułą i działającą w czasie rzeczywistym komunikację.

Kiedy zobaczymy sieć bezprzewodową 5G?

Standard 5G NR (New Radio) został zatwierdzony w grudniu 2017 roku, a komercyjne sieci 5G mają wystartować w 2020 roku. Zależy to jednak od wielu czynników, w tym od zdolności operatorów bezprzewodowych do zakupu wystarczającej ilości nowego sprzętu. Dobrą wiadomością jest to, że 5G NR jest wstecznie kompatybilny ze starszymi sieciami LTE. Oznacza to, że nawet jeśli nie masz dostępu do sieci 5G, nadal będziesz mógł uzyskać dostęp do LTE. Mimo to, możesz doświadczyć wolniejszych prędkości, jeśli korzystasz ze starszej sieci.

Korzyści z technologii sieci 5G

Technologia sieci 5G niesie za sobą sporo korzyści, sprawdźmy kilka z nich:
  • Wyższa prędkość: Podczas gdy LTE oferuje prędkość pobierania do 1 Gbps, 5G będzie w stanie przejść do 10 Gbps . Dzięki temu możliwe będzie przesyłanie wysokiej jakości mediów w ciągu kilku sekund.
  • Wyższa przepustowość: 5G będzie w stanie obsłużyć znacznie większą przepustowość niż LTE. Oznacza to, że operatorzy sieci będą mogli dodać więcej klientów bez konieczności rozbudowy sieci.
  • Lepsza latencja: Sieci LTE mają zazwyczaj opóźnienie wynoszące około 100 milisekund. 5G będzie w stanie zmniejszyć to opóźnienie do zaledwie 1 milisekundy. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie komunikacji głosowej w czasie rzeczywistym oraz gier bez żadnych opóźnień.
  • Lepsze bezpieczeństwo: 5G będzie wyposażone w bardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa niż LTE. Dzięki temu hakerom będzie niezwykle trudno uzyskać dostęp do Twojej sieci.
  • Większa niezawodność: 5G będzie bardziej niezawodne niż LTE. To dlatego, że będzie niezwykle odporna na zakłócenia ze strony innych urządzeń, pogody i klęsk żywiołowych.

Polecane: