jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Słownik Telekomunikacyjne ABC

G, H, I

Galileo

Galileo - projekt europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, niezależny od amerykańskiego rozwiązania GPS.

Gatekeepe

Gatekeeper – serwer połączeń czyli urządzenie spełniające w publicznej sieci VoIP rolę centrali telefonicznej.

Gateway

Gateway – brama – urządzenie zapewniające translację protokołów i treści pomiędzy sieciami różnego rodzaju, często nie kompatybilnymi. Gateway zapewnia konwersję co najmneij dwóch różnych protokołów sieciowych. Najczęściej spotykane to na przykład bramy z PSTN do IP, ze stacjonarnej do komórkowej, z IP do ATM itp.

Generacje sieci mobilnych

1G - Pierwsze analogowe systemy telefonii komórkowej - wczesne lata 80. Możliwe tylko transmisje głosu bez nacisku na bezpieczeństwo transmisji. NMT (NMT 450 Centertel)

Czytaj więcej...

GIF

GIF (ang. Graphics Interchange Format) - popularny format pliku graficznego z kompresją bezstratną stworzony w 1987 r. Pliki tego typu są powszechnie używane na stronach internetowych i obsługiwane są przez wszystkie przeglądarki (również WAP), gdyż pozwalają na tworzenie animacji z dwustanową przezroczystością.

GPRS

GPRS (General Packet Radio Service) - technologia bezprzewodowej transmisji danych w systemach komórkowych drugiej generacji.

Czytaj więcej...

GSM

GSM (Global System for Mobile Communication) – system komórkowy drugiej generacji (2G) bazujący na technologii modulacji cyfrowej.

Czytaj więcej...

GSM 1800

GSM 1800 (dawniej zwany DCS) - system cyfrowej telefonii komórkowej działający w paśmie 1800 MHz o trzykrotnie większej liczbie kanałów radiowych w stosunku do GSM 900.

GSM 900

GSM 900 - Standard telefonii komórkowej funkcjonującej w paśmie częstotliwości 900 MHz.

GSM1900

GSM 1900 - wersja standardu komórkowego GSM przystosowana do warunków amerykańskich. Nie znormalizowana przez ETSI w Europie zwana jest również DCS 1900, PCN 1900 lub PCS 1900). Wykorzystuje częstotliwości radiowe 1850-1910 MHz oraz 1930-1990 MHz.

Haker

Haker - osoba o wysokich kwalifikacjach informatycznych szukająca słabych punktów w zabezpieczeniach sieci komputerowych lub komputerach i korzystająca z nich bez wiedzy właściciela. Najbardziej znane działania hakerskie to tworzenie wirusów komputerowych, koni trojańskich lub zmiana wyglądu witryn internetowych.

HDR

Zdjęcie wykonane w technice HDR. Porównaj z kolejnym, wykonanym z automatycznymi ustawieniami.HDR skrót od angielskiego zwrotu High Dynamic Range. Pozwala ona otrzymywać obrazy charakteryzujące się dużą rozpiętością tonalną.

Czytaj więcej...

HDSL

HDSL (High-bit-rate Digital Subscriber Line) - jest to technologia umożliwiająca budowę symetrycznych łączy do transmisji danych na tradycyjnych parach miedzianych w kablach telefonicznych. Łącza takie mają przepustowość 2 Mbit/s i są zestawiane na jednej, dwóch lub trzech parach miedzianych, w zależności od rodzaju modemów jakie zostały użyte do budowy takiego łącza.

Hiperłącze

Hiperłącze (hyberlinks) - łącze na stronie WWW, które prowadzi do innej strony WWW (witryny) lub też innego miejsca na tej samej stronie. Hiperłącza są zwykle podkreślone lub mają inny kolor niż sąsiadujący z nimi tekst. Hiperłączami mogą być również obrazy.

HL

HL (Hot Line) - gorąca linia – jeśli po podniesieniu słuchawki nie zostanie wybrany żaden numer, osoba podnosząca słuchawkę zostanie automatycznie połączona z określonym wcześniej numerem telefonu (np. numerem alarmowym).

Host

Host - centralny komputer o wielkiej mocy z którym komunikują się zdalnie inne komputery. Pozwala na zdalny dostęp do baz danych i ich przetwarzanie przez zdalne terminale.

Więcej artykułów…

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja