jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Słownik Telekomunikacyjne ABC

O, P, Q

OCB

OCB (Outgoing Call Barring) - ograniczenie możliwości wykonywania niektórych typów połączeń wychodzących np.: na 700 (audioteks), międzynarodowych itd.

off-line

off-line (odłączony) - sytuacja, w której zewnętrzne urządzenie techniczne nie jest podłączone do sieci telekomunikacyjnej lub systemu komputerowego i nie może podjąć natychmiastowej współpracy.

on-line

on-line (przyłaczony) - sytuacja, w której zewnętrzne urządzenie techniczne jest podłączone do sieci telekomunikacyjnej lub systemu komputerowego i może podjąć natychmiastową współpracę. Dotyczy zarówno urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego jak i zdalnych terminali.

org

.org – oznaczenie domeny internetowej organizacji nie komercyjnej. Nazwa .org zaczerpnięta od angielskiego słowa organization.

Overbooking

Overbooking - parametr jakości usług związany z obciążeniem zbiorczego łącza internetowego, którym dysponuje operator. Określa wielkość odsprzedanego klientom pasma i występuje, gdy jest ono większe niż pasmo w rzeczywistości kupowane przez operatora.

PABX

PABX (Private Automated Branch Exchange) - to centrala abonencka będąca lokalnym, telefonicznym systemem komutacji przeznaczonym dla wydzielonych biur lub przedsiębiorstw.

Czytaj więcej...

Pager

Pager - urządzenie, które zapewniało najprostsze usługi przywołań w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów. Dzięki prostej konstrukcji, niewielkiemu rozmiarowi i małemu ciężarowi odbiorniki te produkowane były w milionach egzemplarzy, a koszty zakupu i eksploatacji były niewielkie.

Palmtop

Palm m105Palmtop - niewielkie (mieszczące się w dłoni) urządzenie przenośne o masie kilkuset gramów z dotykowym wyświetlaczem. Niektóre modele miały też klawiatury QWERTY.

Czytaj więcej...

Patchcord

Patchcord - to przewód o znormalizowanej długości dwustronnie zakończony znormalizowanymi złączami, który służy do łączenia ze sobą poszczególnych elementów osprzętu telekomunikacyjnego.

PBX

PBX - Centrala prywatna. Centrala zlokalizowana w siedzibie klienta, zapewniająca na ogół¸ połączenia komunikacyjne na liniach wewnętrznych klienta, połączenie z siecią publiczna i szereg usług specjalistycznych.

PC

PC (Personal Computer) - najbardziej popularny komputer osobisty, wyposażony we własny procesor, pamięć, system operacyjny, klawiaturę, monitor, dysk twardy.

PDCP

PDCP (Personal Digital Cellular Packet) – wdrożony przez japońską sieć NTT DoCOMo system pakietowej transmisji danych, podobny do GPRS. Użytkownik, który chce z niego korzystać musi kupić specjalny telefon.

PE

PE (Provider Edge) - są to urządzenia znajdujące się w węzłach sieci transmisji danych i wyznaczające drogę pakietom IP, kierując je do odpowiedniego portu lub karty sieciowej.

Pętla abonencka

Pętla abonencka - to para miedzianych przewodów (dwie żyły) łączące centralę telefoniczną operatora z gniazdem telefonicznym abonenta (terminalem abonenckim).

Phablet

Phablet - Samsung Galaxy Note IIPhablet - urządzenie nazywane też phonelet, tweener lub po prostu supersmartfon.

Czytaj więcej...

Piksel

Piksel - najmniejszy element obrazu.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja