jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Słownik Telekomunikacyjne ABC

R, S, T

RADSL

RADSL (Rate-adaptive Digital Subscriber Line) - to technologia umożliwiająca realizację szerokopasmowej transmisji danych o zmiennej szybkości, której maksymalna wielkość jest negocjowana na bieżąco przez komunikujące się modemy.

RAM

RAM (Random Accses Memory) - ulotna, operacyjna pamięć komputerowa o swobodnym dostępie. Zapamiętane w niej informacje nikną po odłączeniu zasilania.

RDS

RDS (Radio Data System) - system identyfikacji stacji radiowej, od kilku lat używany również w Polsce.

Czytaj więcej...

Roaming

Roaming – usługa telekomunikacyjna pozwalająca na korzystanie z własnego numeru telefonu komórkowego podczas pobytu za granicą, również w sieciach korzystających z innych standardów niż GSM

Router

Router - patrz: ruter.

Rozdzielczość

Rozdzielczość - liczba punktów, z których składa się obraz lub mówiąc inaczej - liczba pikseli, którą może zapisać aparat cyfrowy lub skaner. Im większa rozdzielczość, tym obraz będzie dokładniejszy.

Czytaj więcej...

Ruter

Ruter (router) - urządzenie komunikacyjne wraz z oprogramowaniem łączące ze sobą sieci LAN (sieć komputerowa obejmująca mały obszar) i WAN (rozległa sieć np. Internet).

Czytaj więcej...

Satelita telekomunikacyjny

Satelita telekomunikacyjny - sztuczny satelita Ziemi przeznaczony do przekazów telekomunikacyjnych i umożliwiający łączność (telefoniczną, telewizyjną, transmisji danych itp) pomiędzy odległymi miejscami na Ziemi.

SDI

SDI (Szybki Dostęp do Internetu) – usługa umożliwiająca stały dostęp do Internetu, z możliwością niezależnej realizacji połączeń telefonicznych na tym samym łączu głównym działająca w oparciu o rozwiązania firmy Ericsson. W Polsce oferowała ją Telekomunikacja Polska.

SDSL

SDSL (Symmetric Digital Subscriber Line) - technologia umożliwiająca budowę symetrycznych łączy do transmisji danych (pasmo dostępne w kierunku od sieci do klienta jest takie samo jak od klienta w stronę sieci) na tradycyjnych parach miedzianych w kablach telefonicznych na jednej parze przewodów miedzianych.

Serwer

Serwer - element instalowany w sieci komputerowej, który świadczy klientom określone usługi. Składa się z dwu elementów: komputera dysponującego określonymi urządzeniami oraz oprogramowania.

Czytaj więcej...

Serwis lokalizacyjny

Serwis lokalizacyjny (LBS – Location Based Services) – usługi na bazie lokalizacji pozwalają na uzyskanie informacji o położeniu abonenta w przestrzeni geograficznej, czyli określenie jego współrzędnych, które nałożone na mapę terenu pozwalają na przygotowanie dla niego odrębnej informacji i infrastrukturze. Dokładność lokalizacji zależy od gęstości stacji bazowych i wynosi około 100 m w mieście i 1500 m w terenie niezabudowanym.

Serwis społecznościowy

Serwis społecznościowy (Social Networking Service) - niekiedy zwany portalem społecznościowym.

Czytaj więcej...

Sesja komunikacyjna

Sesja komunikacyjna - w telekomunikacji to czas aktywnego połączenie pomiędzy serwerem a samym komputerem.

Shareware

Shareware - program lub aplikacja, którego instalacja na własnym komputerze możliwa jest po spełnianiu pewnych warunków dodatkowych jak np. nie używanie programu do działalności komercyjnej. Stanowią często uboższą wersję pełnowartościowego oprogramowania.

Sieć dostępu

Sieć dostępu - zbiór środków teleinformatycznych obejmujący urządzenia komunikacyjne i media transportowe mający zdolność przenoszenia usług telekomunikacyjnych.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja