jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Słownik Telekomunikacyjne ABC

U, W, V, X, Y, Z

Ucyfrowienie

Ucyfrowienie (dygitalizacja) sieci - Proces wymiany central i wyposażenia transmisyjnego z analogowego na cyfrowe.

UDSL

UDSL (Universal Digital Subscriber Line) - to technologia umożliwiająca realizację symetrycznych łączy do transmisji danych z jedną z dwóch przepustowości łącza: 1 Mbit/s lub 2 Mbit/s. Wybór przepustowości uzależniony jest od odległości dzielącej użytkownika od dostawcy łącza.

UMTS

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) - to europejska wersja telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Czytaj więcej...

UPS

UPS - źródło zasilania dla komputerów i systemów komputerowych zapewniających ciągłe i nieprzerwane zasilanie energią prądu przemiennego o odpowiednich parametrach. Stosowanie urządzeń UPS ma na celu minimalizowanie strat spowodowanych nieprawidłowym zasilaniem i przerwą w dostawie prądu elektrycznego.

URL

URL (Universal Resourse Locator) - niepowtarzalny identyfikator adresowy każdego dokumentu krążącego w sieci WWW, w istocie lokalizującym zasoby sieci.

Czytaj więcej...

USB

USB (Universal Serial Bus) - oznacza szybką magistralę danych w komputerach i urządzeniach peryferyjnych. USB pozwala na przesłanie danych z bardzo dużą prędkością - na przykład z kamery cyfrowej do komputera.

USSD

USSD (Unstructured Supplementary Service) – usługa pozwalająca na definiowanie z poziomu telefonu przekierowań dla połączeń głosowych, danych i faksowych, czasem porównywalna do SMS, ale mało rozpowszechniona.

Czytaj więcej...

Usługi multimedialne

Usługi multimedialne - usługi teleinformatyczne kojarzone z przesyłaniem co najmniej dwóch rodzajów informacji przez jedno medium transmisyjne. W skład widomości multimedialnej wchodzi głos, tekst, dane, grafika i obrazy ruchome.

VoD

VoD (Video on Demand) - czyli wideo na żądanie. Usługa pozwalająca na oglądanie nadawanych materiałów telewizyjnych w czasie dogodnym dla odbierającego, późniejszym niż czas emisji.

Czytaj więcej...

VoIP

VoIP (Voice over Internet Protocol) – to technologia umożliwiająca kodowanie mowy (dźwięku) i przesyłanie go za pośrednictwem sieci z komutacją pakietów (np. Internet) do innego użytkownika tej sieci lub też do użytkownika tradycyjnej telefonii). Patrz też telefonia internetowa.

VPN

VPN (Virtual Private Network) - to wirtualna sieć prywatna tworzona przez firmy i instytucje na bazie sieci publicznych takich jak Internet, poprzez kreowanie ścieżek dostępowych pomiędzy urządzeniami końcowymi w których dane mogą być kompresowane i szyfrowane.

Czytaj więcej...

WAP

WAP (Wirless Application Protocol) – protokół aplikacji bezprzewodowych opracowany w 1998 roku. Jest rozwiązaniem umożliwiającym telefonom komórkowym bądź innym urządzeniom bezprzewodowym komunikację z siecią Internet.

WAP Gateway

WAP Gateway – bramka konwertująca informacje pobierane za pośrednictwem protokołu HTTP na protokoły WAP, które z kolei umożliwiają wykorzystywanie do transportu danych takie technologie jak SMS, USSD, CSD, GPRS.

Warstwa transportowa

Warstwa transportowa - protokół zabezpieczeń podobny do SSL, ale służący do szyfrowania i ustalenia autentyczności połączeń. Serwer, z którym nawiązano połączenie, jest identyfikowany za pomocą odpowiednich certyfikatów. Bezpieczne przesyłanie danych zapewniają algorytmy szyfrowania.

WCDMA

WCDMA (ang. Wideband Code Division Multiple Access) - jest szerokopasmową technologią dostępu radiowego wybraną w styczniu 1998 roku przez ETSI dla dostarczania usług multimedialnych w systemach trzeciej generacji.

Czytaj więcej...

Węzeł komutacyjny

Węzeł komutacyjny - centrala telekomunikacyjna, utworzona przez zespół pomieszczeń, w których znajdują się: łącznica, doprowadzone łącza, urządzenia zasilające, urządzenia pomiarowe.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja