jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pn27092021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Telefony Producenci iPhone

iPhone 4S. Lifting zamiast rewolucji.

Apple iPhone 4S

iPhone 4 S - jednych nie zachwycił, innych rozczarował. Do tego stopnia rozczarował, że spadł kurs akcji Apple. Czy jednak naprawdę iPhone 4S jest produktem, którym nie warto sobie zawracać głowy?

Rozczarowani poczuli się najbardziej wierni fani produktów Apple, którzy wierzyli, że w półtora roku po prezentacji iPhone 4 firma zaprezentuje coś rewolucyjnego. W swoich marzeniach czekali na urządzenie oznaczone symbolem 5 (4S oznacza tylko ulepszenie tego co było). Nie zachwyceni pozostali ci, którym znudził się już design iPhone`a i oczekiwali czegoś całkiem nowego.

- iPhone 4S pozostaje niezmienny na zewnątrz, ale wewnątrz został całkowicie przeprojektowany - mówił w czasie prezentacji Philip Schiller, wiceprezes Apple do spraw marketingu. I właśnie dzięki temu co jest w środku i czego nie widać iPhone może nadal być najlepiej sprzedającym się telefonem na świecie.

Po pierwsze więc iPhone przyspieszył. Model 4S otrzymał nowy dwurdzeniowy procesor. Jak już wcześniej wykazały testy wszystkie produkty z takimi procesorami (Samsung Galaxy SII, LG Swift 2X, HTC Sensation) pracują znacznie szybciej niż te jednordzeniowe. Ponieważ iPhone stworzony jest to tego, by współpracować z Internetem, szybsza praca na pewno mu się przyda.

Po drugie - parametry fotograficzne. Początkowo Apple sprawę bagatelizował. Teraz przekonał się, że użytkownicy smartfonów równie chętnie fotografują i filmują jak słuchają muzyki. Dlatego też iPhone 4S otrzymał nowy obiektyw w którym, jak zapewnia producent, jest aż pięć soczewek.

Podając liczbę soczewek w obiektywie Apple jest pierwszym producentem telefonów komórkowych, który oficjalnie podał tego typu informację. Tym samym zwiększył, przynajmniej w moich oczach, wiarygodność dalszych informacji dotyczących możliwości fotograficzno-filmowych.

Otóż zachwalając te funkcje przedstawiciele Appla twierdzą, że iPhone 4S wykonuje zdjęcia o 30 proc. ostrzejsze niż te w starszej wersji. Mając znacznie lepszy obiektyw, wydaje się to możliwe, więc to jest wiadomość, która na pewno ucieszy każdego fototografującego posiadacza takiego urządzenia.

Producent zastosował też nową, matrycę BSI CMOS o rozdzielczości ośmiu milionów pikseli. Wykonane nią zdjęcia mają rozmiar 3264x2448 pikseli. Wspomniany już obiektyw ma ogniskową f 2,4. iPhone 4S został też wzbogacony o kilka funkcji takich jak rozpoznawanie twarzy, lepszy automatyczny balans bieli, kręcenie klipów w rozdzielczości Full HD.

Według zapowiedzi aparat iPhone'a zyskał również na szybkości. Przerwę między kolejnymi zdjęciami skrócono do około pół sekundy, natomiast czas między uruchomieniem aparatu, a wykonaniem pierwszego zdjęcia wynosi teraz 1,1 sekundy. Nadal jest to dużo, ale na pewno iPhone będzie teraz jednym z szybszych na rynku.

Funkcje fotograficzne zostały też wzbogacone o program do obróbki zdjęć i możliwość szybkiego umieszczenia zdjęcia na Twitterze. Niestety, brak danych na temat współpracy z portalem Facebook.

Co prawda w wersji beta, ale jest. Funkcja Siri pozwala na obsługiwanie nowego iPhone 4S głosem. W czasie prezentacji padło na przykład zdanie: czy na weekend potrzebny mi będzie parasol. Telefon odpowiedział - niewykluczone, po czym automatycznie połączył z serwisem pogodowym.

Nie znam się na patentach i nie mam pojęcia, kto pierwszy wpadł na pomysł obsługi telefonu głosem. Faktem natomiast jest, że taki sposób komunikacji w telefonie Samsung Galaxy S II działa całkiem przyzwoicie. Można mu podyktować wiadomość tekstową, głosem wybrać adres w nawigacji, wybrać osobę z książki telefonicznej lub uruchomić potrzebną funkcję. Czyżby szykowała się nowa bitwa patentowa? Zwłaszcza, że głos do Androida został wprowadzony nie przez Samsunga a Google.

Choć z drugiej strony pamiętam, że już 14 lat temu niektóre telefony (np. firmy Philips Genius) pozwalały na głosowe wybieranie wcześniej zdefiniowanych kontaktów z książki telefonicznej. Kto jest właścicielem patentu? Wydaje się wielce prawdopodobne, że o Siri jeszcze usłyszymy nie raz. Ciekawe tylko, czy w pozytywnym kontekście.

Na razie Siri dostępne jest tylko w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Czy i kiedy dostępne będzie po polsku trudno powiedzieć. Łatwiej przewidzieć, że nie będzie to szybko.

Wraz z nowym iPhone 4S pojawił się nowy system operacyjny OS5. Zawiera on ponad 200 nowych funkcji. Jedną z nich jest iMessage - pozwala ona na sposób wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć i filmów pomiędzy wszystkimi iOS 5. Szkoda, że Apple tak izoluje swoich klientów do użytkowników innych systemów operacyjnych - współpraca doprowadziłaby do tego, że korzystanie z takich dodatków byłoby znacznie przyjemniejsze.

Żeby jednak rozszerzyć liczbę osób, która wykorzysta iMessage iOS 5 będzie także dostępny jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania dla iPhone 4 i iPhone 3G.

To, że rynkowe oczekiwania były całkiem inne niech świadczy cena akcji. Jeszcze przed pokazaniem światu iPhone 4S akcje Apple lekko szły w górę. Po samej prezentacji szybciutko opadły o kilka procent. Lifting zamiast rewolucji nie wypadł udanie.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja