jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt30112021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Nokia Lumia 735. Fajna, zgrabna zabawka

Nokia Lumia 735. Fajna, zgrabna zabawka

Nokia Lumia 735 to telefon ze średniej półki, którego Microsoft nie musi się wstydzić.

Gdy Microsoft we wrześniu zaprezentował Lumię 735 patrząc na dane techniczne byłem przekonany, że cena nie powinna przekraczać 800 zł. Gdy w październiku wziąłem telefon do ręki i poznałem jego cenę w sklepach - od 1050 zł - uznałem, że nie zdziwiłbym się gdyby był droższy. W moim odczuciu Nokia Lumia 735 może być jednym z punktów odniesienia dla telefonów za ok. 1000 zł.

Testując telefony przez cały czas ma w głowie stosunek ceny do jakości. W przypadku Lumii 735 jest on moim zdaniem bardzo atrakcyjny. Telefony w zbliżonej cenie prezentują się - w moim odczuciu - z reguły - gorzej, a „odpowiedniki” zazwyczaj są droższe. Nim napisałem poprzednie zdanie odbyłem wycieczkę do salonów sprzedaży operatorów i sklepów z elektronicznymi gadżetami, by jeszcze raz pomacać konkurencyjne urządzenia, w tym te, które właśnie weszły na rynek.

Trzy wady

Zacznę od wad. Pierwsza to brak na obudowie przycisku spustu migawki. Druga to mała wbudowana pamięć (8 GB), którą koniecznie trzeba rozszerzyć kartą microSD, a to oznaczać może konieczność jej zakupu, co automatycznie podnosi cenę telefonu. Te wady to efekt kompromisu na jaki poszedł producent, by móc sprzedawać telefon w cenie ok. 1000 zł.

Trzecią wadą są też kłopoty z ostrością przy robieniu zdjęć z dużym zbliżeniem. Być może jest to także efekt kompromisu (matryca głównego aparatu ma 6,7 MPx), a może jakiś błąd w wersji oprogramowania Nokia Camera dostosowanej w tego modelu telefonu. Są też kłopoty z robieniem zdjęć z użyciem zoomu cyfrowego. Nie udało mi się złapać ostrości. 

W niektórych recenzjach telefonu czytałem o jeszcze jednej wadzie, której - przyznam - w testowanym egzemplarzu nie stwierdziłem. Chodzi o wydajność telefonu, gdy użytkownik korzysta z zaawansowanych gier 3D. Według niektórych autorów recenzji, zainstalowany procesor (czterordzeniowy Qualcomm 400 taktowany zegarem 1,2 GHz) działa świetnie do momentu, gdy nie zacznie się używać takiej gry. Wówczas są krótkie momenty, gdy brakuje mocy. Z ciekawości wgrałem kilka gier 3D, które powinny zmusić procesor do pracy - Asphalt8: Airborne, FIFA 14 i FIFA 15 - i nie zauważyłem problemów. 

Mnogość zalet

Zalet jest zdecydowanie więcej. Wyświetlacz - 4,7 cala, 1280 x 720 pikseli, OLED - naprawdę dobrze odwzorowuje kolory, a te są soczyste i miłe dla oka. Ekran jest czuły i nie ma problemu czy to przy jego płynnym przewijaniu, czy to przy klikaniu w ikonki np. te, które pozwalają zamknąć wyświetlające się reklamy. Automatyczna regulacja jasności sprawia, że nawet w słońcu - to kilka razy w czasie październikowo-listopadowych testów przyjemnie świeciło - jest czytelny.

W mojej ocenie zdjęcia - poza wspomnianymi wcześniej zbliżeniami i zoomem - zarówno z głównej, jak i przeznaczonego do autoportretów przedniego aparatu są całkiem niezłe. Nieco mnie zdziwiło, że przy zdjęciach typu selfie nie da się ręcznie ustawić ostrości. 

Bateria, która jest dla mnie jednym z ważniejszych elementów przy ocenianiu urządzeń, spełnia moje oczekiwania. W naprawdę intensywnie używanym telefonie starcza od rana do nocy, a gdy używałem telefon w miarę „normalnie” ładowałem go średnio co 55 godzin.

Telefon jest lekki, dobrze wykonany i - co ważne - bardzo dobrze leży w dłoni. Wymienna obudowa nie sprawiała mi większego problemu przy zdejmowaniu i zakładaniu, a w czasie testów nie zauważyłem luzów. Pewien kłopot jest z wyjęciem karty nanoSIM. Aby to zrobić użyłem pensety.

Lumia 735, w odróżnieniu od Lumii 930, nie ma dźwięku Dolby Digital. Czy jest to duże zubożenie? Moim zdaniem nie. Po użyciu wbudowanego w telefonie korektora muzyka odtwarzana w słuchawkach brzmi całkiem nieźle. Nie jest to audiofilska jakość, ale tej nie oczekuję w przypadku odtwarzania muzyki zapisanej w pamięci smartfonów.

Wydajność lepsza niż Lumia 920

Z czystej ciekawości przeprowadziłem test porównania wydajności Lumii 735 z Lumią 920, którą od niemal dwóch lat używam na co dzień i którą raczej wcześniej niż później będę chciał wymienić na jakiś inny topowy/flagowy w chwili zakupu telefon. Test - uproszczona wersja AnTuTu - wypadł na korzyść Lumii 735.

I na koniec jeszcze raz napiszę, to co już napisałem na początku - telefon jest wart swej ceny, a nawet kupując go drożej nie czułbym, że przepłacam. To chyba dostrzegli sprzedawcy. O ile w pierwszych dniach sprzedaży w internetowych sklepach obowiązywała cena na poziomie 1050 zł, to teraz niektóre sklepy zbliżają się z ceną do 1200 zł.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja