jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Jak fotografować Samsungiem Galaxy A5 (2016)

Jak fotografować Samsungiem Galaxy A5 (2016)

Samsung Galaxy A5 (2016) to jeden z najbardziej udanych smartfonów. Jego parametry porównywalne są z topowymi modelami 2015 roku, ale jego cena nie przekracza 1600 zł. Tym bardziej warto się przyjrzeć zdjęciom, jakie przy pomocy Galaxy A5 można uzyskać.

Fanom parametrów technicznych aparat fotograficzny w Samsungu Galaxy A5 (2016) wyda się przeciętny. Matryca aparatu głównego ma tylko 13 mln pikseli. Podobnie wrażenia nie zrobi matryca przedniego aparatu – to „tylko” skromne pięć milionów pikseli. Większe emocje wzbudzić może fakt, że oba aparaty mają bardzo jasne obiektywy – przysłona to f/1,9.

Znana z wielu już modeli smartfonów stabilizacja obrazu w Samsungu A5 wydaje się wyróżniać. Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z, zarezerwowaną do tej pory dla topowych modeli optyczną stabilizacją obrazu. Jasny obiektyw ze stabilizacją jest wprost wymarzony do fotografowania w pomieszczeniach, w których jest niewiele światła. Przynajmniej tak podpowiadała by teoria.

Praktyka jest jednak bardziej okrutna. Przy słabym świetle autofocus ma poważne problemy z prawidłowym działaniem. Jeśli w końcu uda mu się złapać ostrość, to nawet pomoc diody doświetlającej nie na wiele się zdaje. Nawet w przypadkach, w których odległość A5 od fotografowanego przedmiotu wynosi 20 cm…

O wiele więcej twórczej satysfakcji fotograf uzyska wykorzystując dobre światło. Nie musi to oznaczać, że do fotografowania nadają się tylko słoneczne dni – promienie światła przechodzące przez chmury bardzo dobrze je rozpraszają. Z takim światłem aparat główny w Galaxy A5 również sobie radzi. Z takim tylko zastrzeżeniem, że jeśli wybierzemy kadr o dużych kontrastach, to finalne kolory będą blade.

Z aparatu korzysta się wygodnie – wystarczy tylko dwukrotnie wcisnąć główny klawisz telefonu. Z ustawień dowiemy się, że maksymalny rozmiar klatki wynosi 4128 x 3096 pikseli. To oznacza, że cała matryca jest wykorzystana przy zdjęciach o proporcjach 4:3. Można oczywiście robić zdjęcia panoramiczne 16:9, ale wtedy kadr będzie miał 4128 x 2322 pikseli, a wykorzystamy tylko 9,6 mln pikseli matrycy.

Jak na dobrej klasy smartfon przystało Samsung A5 potrafi nagrywać filmy o rozmiarze klatki 1920 x 1080 pikseli, czyli w opcji Full HD, z szybkością nagrywania wynoszącą 30 klatek na sekundę. Komu szkoda miejsca na tak duże filmy może wykorzystać format HD lub wręcz VGA. Pamięć, za pomocą karty, można powiększyć do 128 GB.

Dużym ułatwieniem dla fotografującego są tryby. Fabrycznie ustawiony jest tryb Auto. My możemy wybrać Panoramę, HDR, tryb Profesjonalny, Serię zdjęć lub Tryb nocny. Wykorzystanie trybu panoramicznego wymaga trochę wprawy. Jego wykorzystanie oznacza bowiem konieczność płynnego obracania się wraz telefonem i trzymania go pod tym samym kątem. Jeśli za pierwszym razem nie uda się wykonać pożądanej panoramy, to nie zniechęcajmy się i ćwiczmy. Wskazówką może być to, że większe panoramy uzyskamy trzymając aparat w pionie, a nie w poziomie. Nie bójmy się o efekt końcowy, zdjęcie i tak wyjdzie poziome. A takie lepiej się ogląda w komputerze lub na ekranie telewizora, bo są wyższe od tych złożonych z poziomych kadrów.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja