jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Testy Pod lupą... Testy

Samsung Galaxy S7 – lepszy niż lustrzanka

Tak fotografuje Samsung Galaxy S7Jedną z zalet Samsunga Galaxy S7 jest to, że jest on wodoodporny. Używając go w plenerze nie musimy się martwić o deszcz, morską bryzę, ani zaparowanie po wejściu z zimna do ogrzanego pomieszczenia. Z takim komfortem można zrobić lepsze zdjęcia.

Według niezależnego laboratorium pomiarowego DxO Mark Galaxy S7 ma najlepszy aparat na rynku wśród wszystkich smartfonów. Z tym twierdzeniem można oczywiście polemizować. Pewne jest natomiast to, że w Galaxy S7 aparat jest mocną stroną. Niestety ma on pewne ograniczenia.

Z licznych trybów fotografowania (o których więcej w dalszej części tekstu) wyróżnia się tryb profesjonalny. Został tak nazwany zapewne z tego powodu, że pozwala na ręczne dobieranie wielu parametrów. Należy do nich między innymi sposób doboru pomiaru oświetlenia, czułość, czas pracy migawki a nawet możliwość ręcznego ustawienia ostrości. Do pełni szczęścia brakuje tylko możliwości doboru wielkości przysłony.

Jakie to ma znaczenie? Wiadomo, że na prawidłowo naświetlone zdjęcie wpływają trzy parametry: czułość matrycy (można ją ustawić w zakresie od 50 do 800 ISO), czasu naświetlania (wybieramy w zakresie od 1/24000 do 1/10 sek) oraz od otworu przysłony. Niestety, ona ma wartość stałą (f=1,7) co mocno ogranicza dobór pozostałych parametrów.

Wyobraźmy sobie, że chcemy zrobić zdjęcie strumykowi, fontannie lub wodospadowi. Marzy nam się taka fotka, by był widoczny ruch wody a nie tylko zatrzymanie rozprysku kropli w krótkim momencie. W tym celu ustawiamy długi czas naświetlania. Czułość zmniejszamy do minimum. I aby zdjęcie prawidłowo naświetlić – powinniśmy jeszcze odpowiednio zmniejszyć przysłonę. Niestety, Samsung Galaxy S7 pod tym względem nas ogranicza, bo stałe ustawienie blendy nie pozwala, nawet przy ręcznym nastawieniu, na odpowiednie dobranie pozostałych elementów.

To jest jeden z niewielu elementów, dzięki któremu prawdziwe jest powiedzenie, że aparat w smartfonie nie może się równać z lustrzanką…

Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że aparat w testowanym Samsungu ma… przewagę nad niejedną amatorską lustrzanką. Otóż ów jasny obiektyw, z otworem przysłony 1:1,7, jest znacznie jaśniejszy niż obiektywy kitowe w lustrzankach. A to ma takie znaczenie, że w gorszych warunkach oświetleniowych, w których nie sprawdza się wykorzystanie lampy błyskowej (np. w zabytkowym kościele) wykorzystując smartfon możemy uzyskać ostrzejsze zdjęcie niż przy użyciu bardziej zaawansowanego sprzętu. Tak więc jeśli jesteśmy skazani wyłącznie na fotografowanie przy pomocy smartfonów, to nie martwy się, że nie mamy w rekach ciężkiego i drogiego sprzętu.

Aparat w Samsungu Galaxy S7 jest taki sam jak w bliźniaczym modelu S7 Edge. Dlatego też wady i zalety przy fotografowaniu i filmowaniu są takie same dla obu tych rodzajów telefonów.Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja