jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt30112021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Galerie zdjęć

Zobacz, jak fotografuje HTC One

Przykładowe zdjęcie zrobione HTC One

Na temat sprawności aparatu fotograficznego w smartfonie HTC One napisano już bardzo dużo. Przede wszystkim za sprawą oryginalnego podejścia do przetwarzania zdjęć zwanego HTC UltraPixel Camera.

HTC One, choć jest flagowym telefonem producenta, ma matrycę o bardzo małej - jak na klasę tych urządzeń rozdzielczości. Cztery miliony pikseli na pewno budzi uśmieszek pogardy u niejednego fotoamatora. System zapisu zdjęć, zastosowany przez HTC, ma jednak doprowadzić do tego, by w rezultacie fotografie wykonane HTC One niczym nie ustępowały, a nawet przewyższały umiejętności telefonów produkowanych przez konkrecję. Więcej o tym przeczytasz w świetnym tekście Markosa, który znajduje się w tym miejscu. 

Jak jednak aparat HTC One sprawuje rzeczywistości? Jedną z pierwszych rzeczy, jaką zobaczyliśmy w telefonie, było bardzo bogate menu aparatu. Praktycznie są wszystkie funkcje jakie użytkownik komórko fotografii mieć powinien. Nie oznacza to jednak, że ze wszystkich może korzystać. 

Nasze wielkie zdumienie powodowały zdjęcia wykonane przy użyciu funkcji HDR. Technologia ta została stworzona po to, by uatrakcyjnić zdjęcie mocno kontrastowego motywu. Takie na przykład spotykamy w słoneczne dni, słońce odbija się od wielu przedmiotów a do tego daje głębokie cienie. Aparaty cyfrowe raczej z tak dużą rozpiętością tonalną sobie nie radzą. Dlatego też wymyślono technologię HDR, która robi kilka różnie naświetlonych zdjęć, które łączy potem ze sobą. W rezultacie powinniśmy otrzymać fotografię na której widać więcej szczegółów niż na zdjęciu wykonanym tradycyjną metodą. 

Nas więc zszokowało bardzo, gdy zdjęcia zrobione z wykorzystaniem funkcji HDR pokazywały mniej, niż tradycyjne. Widać to na kilku przykładach w naszej galerii. Technologia sprawowała się lepiej przy gorszym oświetleniu. Ale za to w takich warunkach trudniej jest zrobić nie poruszone zdjęcie, gdyż - przypominam - aparat musi zrobić kilka zdjęć przy idealnie tak samo ustawionym aparacie. Przy gorszym świetle i dłuższych czasach naświetlania łatwiej poruszyć telefonem. 

HTC, zanim jeszcze rozpoczął sprzedaż modelu One poinformował o aktualizacji programu do zapisu fotografii. Zmiany poprawiają jakość zdjęć robionych przy wyższych czułościach ISO. Wydaje się jednak, że wykonanie aktualizacji pod kątem HDR jest pilną potrzebą. 

W naszej galerii umieściliśmy też kilka zdjęć wykonanych wyłącznie po to, by sprawdzić zapis przy najwyższych czułościach matrycy. Po ich przestudiowaniu doszliśmy do wniosku, że są one poprawne, zważywszy na spadek jakości jaki towarzyszy czułości ISO 1600 nawet w lustrzankach. 

Zauważyliśmy też, że ręczne ustawienie czułości niekoniecznie musi być dla HTC One bezwarunkowym poleceniem. Gdy aparat dochodził do wniosku, że przy zastanym świetle nie ma sensu śrubowania czułości do maksymalnych poziomów nie słuchając się poleceń obniżał ją np. do wartości ISO 500. Dla zaawansowanego fotografa  ta funkcjonalność może być irytująca. Innym pomoże w zarejestrowaniu zdjęcia z mniejsza jakością szumów. 

Całkiem poprawnie zapisywane zostają zdjęcia wykonane w dobrym oświetleniu, zwłaszcza w słoneczny dzień. Dobra jest ostrość i odwzorowanie kolorów. 

Aparat fotograficzny w HTC One choć wykonany z wykorzystaniem nowatorskiej technologii niczym istotnym się nie wyróżnia. Ot, całkiem poprawny aparat fotograficzny, który ma swoje złe i dobre strony. 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja