jaka-komorka.pl

Reklama
-

Wt30112021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Galerie zdjęć

Tak fotografuje Xperia X. Galeria zdjęć

Xperia X - przykładowe zdjęcie

W Xperii X matryca o rozdzielczości 23 mln pikseli robi wrażenie. Jednak to nie od wielkości matrycy zależy czy zdjęcie da się oglądać, czy nie. Odpowiedź na pytanie czy warto Xperią X fotografować mimo wszystko nie jest jednoznaczna.

O tym, że rozdzielczość matrycy nie jest fetyszem doskonale sprawę sobie zdają programiści sony. Fabrycznie aparat fotograficzny ustawiony jest robienie zdjęć o rozdzielczości 8 mln pikseli. Jaka to różnica?

Przy wykorzystaniu pełnej matrycy otrzymujemy zdjęcie o wymiarach 5520 x 4140 pikseli. Zgodnie ze sztuką z takiej wielkości możemy wydrukować zdjęcie dobrej jakości o wymiarach mniej więcej 47 x 35 cm. Taki plakat rzadko jest nam potrzebny a plik o takich rozmiarach zajmuje około 10 MB pamięci. Warto więc w zdecydowanej większości ustawić aparat na zdjęcie o mniejszych wymiarach. Przy wykorzystaniu 8 mln pikseli fotografia będzie miała wymiary 3264 x 2448 pikseli. A taki rozmiar wystarcza na zadrukowanie papieru o wielkości niemal A4. Tymczasem na świecie 95 proc. drukowanych prac nie ma rozmiaru większego niż 10 x 15 cm. 

W czasie naszych testów przekonaliśmy się, że wybrana wielkość matrycy nie ma większego znaczenia przy jakości zdjęcia. Ba, odnieśliśmy nawet wrażenie, że te mniejsze pliki są ostrzejsze. O tym, że wykorzystanie całej matrycy nie sprzyja doskonałej ostrości świadczy choćby zdjęcie białych surfini, którym do ostrości bliskiej idealnej - w żargonie fotografów zwanej żyletą, dużo brakuje. 

Rozczarowani jesteśmy też nasyceniem barw. Zdjęcia wydają się mdłe, kolory mało wyraziste. W naszych galeriach trzymamy się zasady, by prezentować zdjęcia bez obróbki – tym razem blok oświetlony przez słońce delikatnie poprawiliśmy w programie graficznym, właśnie po to by uzyskać żywsze barwy. Dla porównania zamieszczamy też plik bez ingerencji grafika.

Zawsze też ostrzegamy, że wykorzystywanie zoomu cyfrowego znacznie utrudnia uzyskanie poprawnego zdjęcia. Tak jest i w przypadku Xperia X. Wykorzystanie całych możliwości technicznych zoomu powoduje, że otrzymujemy rozmyte zdjęcie – tak jak to widać na wieży kościoła i wrocławskiego wieżowca Sky Tower. Za nieostrość trudno by winić poruszenie skoro czas ekspozycji wyniósł 1/500 sek. Również rozmazania nie można zrzucić na szumy, skoro automatycznie czułość aparatu została ustawiona na 40 ISO. 

Nie oznacza to, że o zoomie w Xperii X należy całkowicie zapomnieć. Delikatne z niego korzystanie powoduje, że lepszy kadr przysłania wadę w postaci powiększonych pikseli. I w rezultacie otrzymujemy przyjemniejszy dla oka obraz.

Dużą zaletą jest natomiast zachowanie aparatu przy zdjęciach pod słońce. Światłomierz jest w stanie dobrać prawidłowe parametry, by otrzymać nastrojową fotografię, bez obszarów z nadmiernie wypalonymi pikselami. 

Duża wygodą dla fotografującego jest szybkie działanie aparatu. Ze stanu czuwania do funkcji fotograficznych smartfon, jak podaje producent, przechodzi w zaledwie 0,6 sek. Tego czasu nie mierzyliśmy, ale po naciśnięciu dedykowanego klawisza gotowość do zrobienia zdjęcia jest rzeczywiście momentalna.

Podobnie błyskawicznie działa autofocus. Wystarczy dotknąć punkt na wyświetlaczu na który ma być nastawiona ostrość i niemal od razu polecenie zostaje spełnione. Pod tym względem Xperia X faktycznie jest w ścisłej czołówce.

Mimo swoich niedoskonałości aparat w Sony Xperia X uznać należy za przyzwoity produkt. Świadomi ograniczeń możemy tym smartfonem fotografować na wakacjach a potem zdjęcia drukować nawet u fotografa. Śmiało więc można zaoszczędzić na kupnie osobnego, kompaktowego aparatu fotograficznego. 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja