jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pn19042021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Kupujemy Internet na kartę

Porównanie ofert Internetu na kartę

Coraz częściej sięgamy po Internet bezprzewodowy. Przeważnie sugerujemy się ceną. Potem narzekamy na niską jakość polaczenia internetowego, długie wczytywanie stron, małe limity transmisji danych. Zobaczy zatem co nam oferują najwięksi operatorzy i z czego warto korzystać decydując się na ofertę mobilnego Intenetu na kartę.

Pod lupę wzięliśmy ofertę Internetu na kartę. To wygodna forma ponieważ możemy kontrolować wydatki a mając odpowiedni telefon nie jesteśmy zmuszeni do kupowania dodatkowych modemów. Poza tym w momencie gdy mobilny Internet przestaje nam być potrzebny w każdej chwili możemy z karty zrezygnować nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Z zamieszczonej tabelki widać, że najszybsze połączenie oferuje Orange a najniższe ceny ma Play. Plus i T-Mobile w obu tych kategoriach zajmują miejsca w środku stawki.

Surfowanie nocą

Play i Plus to dwaj operatorzy, którzy oferują dodatkowe wielkie pakiety w nocy za niewielką opłatą. Na taką ofertę można sobie pozwolić, gdyż w godzinach nocnych ruchu w sieci jest niewielki a każdy kto zapłaci kilka złotych ryczałtu przynosi operatorowi dodatkowe zyski.

Gdyby nie prędkość, to na pewno ideałem byłby nocy ryczałt oferowany przez Play. Nie tylko jest o godzinę dłuższy (kończy się o 9 rano), ale nie ma limitu na transfer danych. Niestety, przy ograniczonej prędkości trudno w ciągu nocy zanadto wykorzystać tę możliwość.

W Play można przyspieszyć połączenie z Internetem do 4Mb/s, ale kosztuje to 10 zł za każde 30 dni. Poza tym operator nie gwarantuje, że będzie szybciej.

Wszyscy operatorzy, z wyjątkiem T-Mobile, dla korzystających z transmisji danych oferują dodatkowe bonusy. Są one przyznawane przy doładowaniu karty. Zasada jest taka, że im większą kwotę przeznaczamy na doładowanie, tym większy otrzymujemy bonus. Pod względem dodatkowego wynagradzania klientów przoduje Play, ponieważ profity są tu największe.

Inaczej niż wszyscy

T-Mobile ma całkiem inaczej skonstruowaną ofertę. Operator po prostu oferuje pakiety. To rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim z góry wiemy ile na połączenie z siecią wydamy. Wiemy też orientacyjnie na ile nam taki pakiet wystarczy. Po dwóch, trzech miesiącach wiemy jak naprawdę korzystamy z mobilnego Internetu i jakie transfery danych w ciągu okresu rozliczeniowego są nam potrzebne.

Wadą tej oferty jest jednak to, że są miesiące w których potrzebujemy zwiększonego pakietu. Jeśli taką sytuację przewidzimy (na przykład jadąc na wakacje), to zawczasu można zwiększyć kupowaną paczkę. Gdy jednak zostaniemy zaskoczeni wykorzystaniem zakupionego limitu, to zwolnienie transmisji (czyli tak zwany lejek) jak tak duże, że praktycznie zostajemy bez połączenia z Siecią. Dodatkowy pakiet na 0,5 GB danych kosztuje 10 zł.

Co kupić

Z podanych szybkości transmisji danych wynika, że właściwie należałoby kupować wyłącznie ofertę Orange, a Play, mimo niskich cen, odpuścić sobie całkowicie - żaden przecież Internauta nie lubi czekać na ściągane klipy lub otwieranie stron. Sęk jednak w tym, że podane wartości są tylko teoretyczne. 42 Mb/s oferowane przez Orange są dostępne na niewielkiej liczbie urządzeń i jedynie na organicznym obszarze. Ba, nawet w największych miastach, gdzie niby nie powinno być problemu z łączeniem, bardzo często rzeczywistość sprowadza użytkownika na ziemię…  Wystarczy niekorzystne ulokowanie względem nadajnika (np. w pomieszczeniu wschodnim wszystko hula jak trzeba, w zachodnim trudno sprawdzić pocztę), grube mury lub mieszkanie na parterze by odczuwać wyraźne spowolnienie.

Jeszcze gorzej na obszarach mniej zaludnionych, w mniejszych miastach, na wsi.

Dlatego też zanim zdecydujemy się na zakup  karty zobaczmy najpierw jak rzeczywiście zachowują się poszczególne sieci w tych miejscach, gdzie najczęściej korzystamy z Internetu. Można podpytać kolegów, znajomych, porozmawiać z sąsiadami, wykorzystać karty z telefonów.

Czytaj też:

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja