jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pn19042021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Nadal kochamy SMS-y

Fot. istockphoto.com

Przed dwoma laty statystycznie wysyłaliśmy 30 wiadomości tekstowych dziennie - wynika z danych firmy badawczej PBS DGA. Pomimo wzrostu popularności komunikatorów internetowych i łatwiejszego dostępu do Internetu, esemesowe szaleństwo nie przeminęło.

Internet wcale nie przeszkadza w ilości wysyłanych wiadomości tekstowych. Ponad 98 proc. Internautów twierdzi, że nadal korzysta z SMS-ów. Pomimo tego, że mamy niemal stały dostęp do komunikatorów (np. Facebooka) nosząc przy sobie smartfona z dostępem do mobilnego Internetu, to potrafimy w ciągu doby wysłać nawet 50 SMS - tak przynajmniej wynika z badań "Komunikacja SMS w Polsce 2012" prowadzonych w lipcu i sierpniu 2012 roku przez Platformę SerwerSMS.pl. Redakcja jaka-komorka.pl była patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, że w codziennym rytuale wysyłania SMS-ów najczęściej uczestniczą osoby w wieku 18-20 lat oraz 21-24 lata. Odpowiednio 83,3 proc. i 79,4 proc. z nich przekazuje treści dzięki krótkim wiadomościom tekstowym każdego dnia. Z raportu PlatformySerwerSMS.pl wynika też, że rzadziej SMS-y wykorzystywane są przez osoby w wieku 50-59 lat oraz starsze - powyżej 60. roku życia. Odsetek badanych z tych grup wiekowych, którzy korzystają z usługi SMS codziennie jest stosunkowo duży - odpowiednio 45,3 proc. oraz 46,7 proc.

Częstotliwość wysyłania SMS-ów jest wysoka (średnio 73,4 proc.), co przekłada się na dużą ilość wymienianych informacji. Z raportu wynika, że liczba wysyłanych krótkich wiadomości tekstowych nie jest uzależniona od tego, czy używany jest standardowy telefon komórkowy, czy smartfon. Najczęściej uczestnicy badania deklarowali, że tygodniowo wysyłają powyżej 50 SMS-ów – tak robi odpowiednio 37,6 proc. użytkowników telefonów komórkowych i 38,3 proc. posiadaczy smartfonów. Średnio 25 proc. ankietowanych wskazało, że wysyła tygodniowo nie więcej niż 10 wiadomości SMS.

Artur Sadowski, Menadżer ds. Rozwoju w platformie SerwerSMS.pl:

Popularności komunikacji SMS-owej w Polsce sprzyjają taryfy oferowane przez operatorów telekomunikacyjnych zawierające pakiety bezpłatnych SMS-ów. Wielkość ruchu SMS-owego w Polsce systematycznie wzrasta, pomimo rozwoju innych, młodszych od SMS-a sposobów komunikacji.
Wynika z tego, że smartfony z klawiaturą dotykową nie przeszkadzają w pisaniu. Mało tego - użytkownicy telefonów dotykowych czasem nawet ślą więcej wiadomości niż osoby z telefonami z klawiaturą sprzętową.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2011 roku Polacy wysłali prawie 52 miliardy SMS-ów. Raport Głównego Urzędu Statystycznego mówi o niespełna 56 miliardach wysłanych krótkich wiadomości tekstowych. Oznacza to, że statystyczny Polak wysłał w ubiegłym roku ponad 1000 wiadomości SMS.

Dane dotyczące polskiego rynku komunikacji SMS wpisują się w globalne trendy dotyczące ruchu mobilnych wiadomości tekstowych. Zdaniem analityków Juniper Research ruch mobilnych wiadomości tekstowych na świecie w 2017 roku osiągnie poziom 28.2 trylionów komunikatów, SMS-y będą stanowić prawie 1/4 tego ruchu.

* * *

O badaniu "Komunikacja SMS w Polsce 2012"
Badanie "Komunikacja SMS w Polsce 2012" zostało przeprowadzone w dniach 2 lipca 2012 – 31 sierpnia 2012 metodą CAWI. Respondenci wypełniali anonimowo ankietę zamieszczoną w serwisie internetowym. Celem badania było zdobycie wiedzy na temat stosunku Polaków do komunikacji mobilnej. Ankietę wypełniło 3 122 respondentów powyżej 18. roku życia.

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja