Między nami tetheringowcami
-
28 Lis 2012
- per
Każdy kto choć raz połączył telefon, tablet lub komputer z Internetem wykorzystując smartfon jako modem jest… tetheringowcem. To miano przysługuje każdemu, kto choć raz dokonał takiego połączenia przez Wi-Fi, Bluetooth lub za pośrednictwem kabla USB. Tetchering w niektórych krajach jest zakazany.
Z łatwością można wykonywać tethering na większości urządzeń z systemem Android i iOS, które udostępniają taką funkcję bezpośrednio w ustawieniach. Łatwość korzystania z tetheringu, powoduje że to właśnie użytkownicy wspomnianych systemów mobilnych korzystający najczęściej z udostępniania Internetu.
Katarzyna Pąk, dyrektor działu komunikacji marketingowej w Ericsson
Najczęstszym występującym połączeniem podczas tetheringu jest udostępnianie Internetu przez iPhone’y i telefony z systemem Android dla mobilnych urządzeń PC. Ponad 1,5 proc. użytkowników korzysta z wspomnianej kombinacji. Tethering pomiędzy urządzeniami opartymi o systemy Android i iOS jest rzadszy, ale wciąż zauważalny. Użytkownicy telefonów Blackberry i systemu Symbian również korzystają z tetheringu, choć w mniejszym wymiarze.
Z jednego smartfona można udostępniać Internet do wielu różnych urządzeń w tym samym czasie. To powoduje, że konsumenci korzystający z tetheringu mają nawet do 20 razy większe zużycie danych, niż osoby niekorzystające z tej funkcji. Istotny jest również fakt, że z tetheringu korzystają zwykle osoby, które użytkują Internet mobilny częściej niż przeciętnie (ang. heavy data users). Raport „Mobility Report” Ericssona wskazuje, że gdy nie uwzględniamy ruchu pochodzącego z tetheringu, to osoby te wciąż zużywają znacznie więcej danych niż przeciętny użytkownik.