jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pn19042021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Ile pamięci potrzebuje Twój smartfon i tablet

Ile pamięci powinien mieć Twój smartfon, by swobodnie z niego korzystać? Fot, Samsung

Użytkownicy telefonów i tabletów coraz częściej pytają, ile ich urządzenia powinny mieć pamięci. Pytanie jest ważne, bo za ową pamięć producenci każą sobie sporo płacić. A wydać dwa czy trzy tysiące złotych na sprzęt z którego potem nie będziemy zadowoleni nie ma żadnego sensu.

W telefonach i tabletach możemy przechowywać pliki zapisane w różnych formatach, zdjęcia, muzykę, filmy. Jednym służą one do rozrywki, innym do pracy. Ile więc pamięci jest nam tak naprawdę potrzeba?

Dobrze wiedzieć ile

Wątpliwości żadnych na temat pamięci swojego smartfonu nie ma Witold Tomaszewski, redaktor naczelny portalu Telepolis. Niemal wystarcza mu 16 GB.

- Jeżeli nie ładuje się muzyki do telefonu to wystarczy 16 GB. Dzisiaj jest wiele serwisów streamingowych, jak ma się ciągle Wi-Fi albo duży pakiet danych, to w mieście można w ten sposób słuchać muzyki - twierdzi Tomaszewski.

Jego zdaniem dużo pamięci zajmuje program do nawigacji samochodowej, który zabiera przynajmniej 2 GB. Pozostałe 14 GB  wystarczy mu na zdjęcia, filmy i aplikacje.

- Potrzebuję więc 16 GB plus... No właśnie. Plus tyle, ile potrzebuje na muzykę - precyzyjnie określa swoje potrzeby Witold Tomaszewski.

Apetyt rośnie

Najwięcej problemu przy wyborze sprawiają urządzenia, w których nie można instalować dodatkowej karty pamięci. Jest to różnica bardzo wymierna. Na przykład iPhone 5 16 GB kosztuje około 2 900 zł. Ten sam telefon, ale z pamięcią 64 GB to wydatek już niemal 4 000 zł. Różnica spora, więc warto precyzyjnie określić swoje potrzeby.

Pamiętamy też, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania swoich zbiorów rośnie.

- W smartfonie długo wystarczało mi 8 GB, ale odkąd w telefonie znalazła się aplikacja z nawigacją, to 8 GB okazało się za małą pamięcią - mówi Tomasz Świderek, znany dziennikarz telekomunikacyjny - Teraz jest 16 GB i uważam, że na razie to wystarcza.

Ile kosztuje pamieć w iPhone 5

Przy rozsądnym gospodarowaniu pamięcią 16 GB powinno więc wystarczyć. Pomóc temu może świadomość, że w kieszeni zostanie kilka groszy. Tak jak w przypadku iPhone 5 - skromnym 1100 zł.
Świderek nie przechowuje zdjęć (wędrują do chmury lub komputera), nie ma niepotrzebnych aplikacji i zapisał tylko kilka gier (sam nie gra, trzyma je na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że trzeba okiełznać dzieci). Aktualnie największa część pamięci zajęta jest przez muzykę, przy czym pliki są w jakości użytkowej, czyli 192 kbps.

Przechowuj i myśl

Dlatego więc obecnie pamięć 16 GB jest w smartfonach najpopularniejsza i w takiej ilości danych starają się zmieścić nawet menedżerowie wysokiego szczebla.

- W moim smartfonie 16 GB jest zupełnie wystarczające - przekonująco stwierdza Piotr Bubak head of mobile Onet.pl -  Zdecydowaną większość stanowi muzyka (ok 10 GB) - mój standardowy katalog, z którym trudno mi się rozstać i coś z niego wyjąć. Zawsze jak zmieniam telefon to jedna z pierwszych rzeczy, którą przenoszę na nowe urządzenie. Ponadto wybieram aplikację, które mam zainstalowane w smartfonie. Mimo instalacji bardzo dużej ich ilości, staram się by było to aplikacje zorientowane na narzędzia, aplikacje newsowe, etc. Czyli takie, które nie zajmują zbyt dużo miejsca

Piotr Bubak zdradza również tajemnicę jak sobie radzić z dużymi plikami.

- Często i regularnie dokonuję back-up'u i kasuję te starsze, szczególnie bardzo duże pliki wideo. No i trzecia grupa to aplikacje - jeśli chodzi o smartfona to zachowuję tu pewną powściągliwość - mówi Bubak.

Komu miejsca mało

Nie każdy jednak chce, umie lub musi być rozsądnym i świadomie gospodarować wolną pamięcią telefonu.

- Żaden z członków zarządu nie mieści się w 16 GB - powiedział nam Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play, gdy poprosiliśmy go o pomoc w ustaleniu ile pamięci w smartfonach potrzebują jego szefowie.

Zarządzających dużymi firmami można jednak łatwo zrozumieć. Raz, że mają do przechowania więcej danych niż zwykły śmiertelnik. Dwa - korzystają ze sprzętu firmowego, więc kilkaset złotych różnicy w jego cenie nie stanowi różnicy.

- Używam smartfonu z 32 GB pamięci i moim zdaniem jest to optymalna wielkość - opowiada Wojciech Pytel, wiceprezes zarządu Polkomtel spółka z o.o. - 16 GB to stanowczo za mało.

Pamięć smartfonu prezesa Wojciecha Pytla zapełnia bardzo dużą liczba plików utworzonych za pomocą programów z Microsoft Office.

Pamiętliwy tablet

Warto zwrócić uwagę, że większość użytkowników smartfonów i tabletów znacznie większe wymagania stawia tym drugim urządzeniom.

- Tablet powinien mieć moim zdaniem tak dużo pamięci, jak tylko jest możliwe - przekonuje prezes Pytel - Używam tabletu z 64 GB pamięci i to mi wystarcza pod warunkiem, że pamiętam o kasowaniu niepotrzebnych już plików. W tablecie, tak jak w smartfonie mam przede wszystkim pliki office’owe oraz kilka GB przeznaczone na filmy (oglądam je przede wszystkim w podróży).

Dziennikarz Tomasz Świderek ma nieco mniejsze wymagania wobec tabletów, ale również potrzebuje w nich więcej pamięci niż w telefonie. Kolejny jego tablet będzie miał już nie 16 a 32 GB pamięci.

- W tablecie używam większej liczby aplikacji, w tym nawigację (bateria tabletu starcza na dużej niż smartfonu), a poza tym przechowuję sporo plików pdf. Jeśli na dodatek mam kilka wydań gazet - te nieprzeczytane - to przy 16 GB zaczyna robić się ciasno. Nie ma już miejsca np. na jakiś film, który może przydać się dla zabicia czasu w podróży - mówi Świderek.

Zanim więc kupimy smartfon lub tablet musimy się dokładnie zastanowić co w nim będziemy przechowywać, jak zamierzamy gospodarować plikami i ile mamy gotówki do wydania. Z jednej strony kupno urządzenia ze zbyt małą pamięcią powodować może frustrację. Z drugiej strony przepłacanie za zbyt wielką jej wielkość, której potem nie wykorzystamy tez mija się z celem.

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja