jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Wątpliwe bezpieczeństwo danych w służbowej komórce

Ponad połowa pracodawców w Polsce jest przekonana, że pracownicy nie mogą korzystać z telefonu służbowego do innych celów, niż te związane z pracą. Mimo to 55 proc. pracowników wykorzystuje firmową komórkę w taki sam sposób jak telefon prywatny. Swobodnie z telefonu służbowego korzysta prawie co trzeci menedżer wysokiego szczebla. 

Takie są ustalenia badania Samsung Mobile Workplace zrealizowanego przez firmę badawczą TNS na zlecenie firmy Samsung Electronics Polska. Raport pokazuje, jak telefonów służbowych używają w Polsce pracownicy dużych i średnich przedsiębiorstw, kadra zarządzająca oraz freelancerzy.

Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska.

Jak pokazują badania, ponad połowa pracowników wykorzystuje telefony służbowe bez ograniczeń. Sprawdzają w firmowej komórce swój profil w social media, odbierają prywatne maile, korzystają z bankowości mobilnej. Niestety od tego nie uciekniemy. Dlatego warto skupić się na wprowadzeniu skutecznych rozwiązań, które podniosą poziom bezpieczeństwa danych firmowych na urządzeniach mobilnych.
Z badania wynika, że ponad połowa pracowników niższego i średniego szczebla używa telefonu służbowego do celów prywatnych bez żadnych ograniczeń. Najczęściej instalują aplikacje, pobierają prywatne pliki, sprawdzają prywatne maile oraz korzystają z bankowości elektronicznej i serwisów spolecznościowych. Jednocześnie 85 proc. kadry zarządzającej wskazuje, że w kontekście bezpieczeństwa danych są to czynności, których należy unikać korzystając z telefonu służbowego. Uwagę zwraca również inny groźny fakt, że tylko 34 proc. kadry zarządzającej i 36 proc. pracowników obawia się o bezpieczeństwo danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych.

Niska świadomość zagrożeń utraty danych oraz możliwości wystąpienia cyberataków pozwala prawie 60 procentom pracowników ocenić jako skuteczne zainstalowane zabezpieczenia danych w posiadanym telefonie służbowym. Niewiele w tej ocenie różni się kadra zarządzająca. 52 proc. uważa aktualny sposób zabezpieczenia telefonu służbowego jako skuteczne rozwiązanie. Jako najlepsze oceniono następujące metody ochrony przed utratą danych: zapisywanie kopii zapasowych wszystkich danych na serwerze, możliwość zlokalizowania telefonu za pomocą GPS, zabezpieczenie hasłem oraz zdalne wykasowanie danych w telefonie. Na tym tle wyróżnia się zabezpieczenie hasłem, gdzie odpowiednio 73 proc. kadry zarządzającej i 62 proc. pracowników, oceniło jako skuteczne dotychczasowe metody zabezpieczenia telefonu służbowego.

Można zatem zauważyć, że jest niski poziom świadomości zagrożeń wycieku danych co w dalszej perspektywie rodzi pytania, jak zapobiegać takim zagrożeniom i zmieniać  faktyczne postawy, zachowania pracowników i kadry zarządzającej.

Szczególnie niepokoi, że telefon służbowy do celów prywatnych wykorzystują menedżerowie wyższego szczebla. Bez ograniczeń z tego urządzenia korzysta niemal co trzeci menedżer z kadry zarządzającej, a ponad połowa twierdzi, że może używać firmowej komórki tak jak z telefonu prywatnego, ale z pewnymi ograniczeniami. Z reguły mają oni dostęp do bardziej wrażliwych danych biznesowych, których utrata może narazić firmę na wysokie straty. Tymczasem tylko niewielka grupa – siedem procent - kadry zarządzającej  zadeklarowała, że nie wykorzystuje telefonu służbowego do celów prywatnych. 

O badaniu Samsung Mobile Workplace

Badanie „Samsung Mobile Workplace - Telefon komórkowy w środowisku biznesowym” zostało zrealizowane na zlecenie Samsung Electronics Polska przez firmę badawczą TNS w dniach 14.07.2016 – 27.07.2016. Jego zakres obejmował obszar roli telefonu służbowego, wyposażenia i funkcji telefonu, bezpieczeństwa danych oraz oceny skuteczności zabezpieczeń.

Badanie miało charakter wywiadu internetowego (CAWI) oraz telefonicznego (CATI).

Udział w nim wzięło 600 respondentów w podziale na:

400 pracowników średnich i dużych firm (50+p.)

150 decydentów w średnich i dużych firmach (50+p.)

50 przedstawicieli wolnych zawodów

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja