jaka-komorka.pl

Reklama
-

So16102021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Na weekend...

Przed sprzedażą telefonu wyczyść swoje dane

Przed sprzedażą posprzątaj swoje dane

Na początku roku zawsze wzrasta ilość używanych telefonów oferowanych do sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować smartfon do handlu  – tak, aby wraz z nim nie oddać nabywcy swoich prywatnych zdjęć, wiadomości czy innych poufnych danych…

Dzięki eksperymentowi, który przed kilkoma miesiącami przeprowadziła firma Avast, dowiedzieliśmy się, jak powszechnym problemem jest nieświadome pozostawianie na sprzedawanych smartfonach poufnych danych. Pracownicy Avast kupili w kilku miastach Europy i USA 20 używanych urządzeń (z różnymi systemami operacyjnymi), na których, wedle zapewnień sprzedawców, wykonano standardowe przywrócenie systemu/nośnika danych do ustawień fabrycznych, a następnie za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi sprawdzili, jakie dane wciąż można odzyskać ze smartfonów.

Damian Mroczkowski z firmy Spy Shop:

Nie jestem zaskoczony wynikami tego eksperymentu. Wielu producentów zaleca użytkownikom przeprowadzenie przywrócenia do ustawień fabrycznych przed sprzedażą urządzenia czy dostarczeniem go do serwisu. Klienci sądzą, że jest to w 100 proc. bezpieczna i skuteczna metoda usunięcia z telefonu czy tabletu wszystkich prywatnych danych.
Efekty tego eksperymentu były szokujące. Z 20 smartfonów odzyskano między innymi ponad 1200 zdjęć (z których ok. 200 zawierało treści nieodpowiednie dla dzieci), ponad 300 e-maili i wiadomości tekstowych, jeden niecenzuralny film oraz historie kilkuset wyszukań w Google.

Co w takim razie powinna zrobić osoba planująca sprzedaż telefonu, która chce mieć pewność, że jej dane będą bezpieczne? Zwykłe sformatowanie smartfona może nie wystarczyć, a sposób postępowania  w znacznej mierze zależy od tego, z jakiego urządzenia się korzysta. Najpopularniejsze obecnie platformy mobilne to Apple iOS oraz Android. W obu wariantach kasowanie danych powinno zostać poprzedzone stworzeniem bezpiecznej kopii wszystkich plików, danych i ustawień (można ją stworzyć zarówno na komputerze, jak i w usługach Apple/Google).

Kolejnym krokiem powinno być usunięcie ze smartfonów karty SIM (oraz karty pamięci – o ile dane urządzenie je obsługuje). Co do samego usuwania danych: w przypadku systemu Android proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, choć może być czasochłonny – należy włączyć szyfrowanie całej zawartości urządzenia (stosowną opcję znajdziemy w menu Ustawienia – nie jest to niezbędne, jeśli użytkownik wcześniej miał włączone szyfrowanie), a następnie wykonać przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych. Cały proces trwać może nawet ponad godzinę (z czego lwią część zajmie szyfrowanie), jednak po jego zakończeniu przywrócenie danych przez niepowołane osoby będzie niezmiernie trudne.

W przypadku systemu Apple iOS (instalowanego na urządzeniach z serii iPhone/iPad) po wykonaniu backupu danych z telefonu należy wylogować się ze wszystkich usług (iCloud, Apple ID, iMessage), a następnie skorzystać z polecenia „Wymaż zawartość i ustawienia” (w menu Ustawienia).

- Stosowanie się do powyższych zasad powinno zminimalizować ryzyko niekontrolowanego udostępnienia prywatnych czy poufnych biznesowych informacji. Trzeba jednak pamiętać, by cały proces kasowania danych przeprowadzić starannie, zwracając uwagę na wszystkie pojawiające się w urządzeniu komunikaty – tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że operacja została wykonana poprawnie. Jeśli ktoś nie czuje się kompetentny w takich zagadnieniach, może zlecić tę operację profesjonalnej firmie, specjalizującej się w bezpiecznym kasowaniu danych - szczególnie, gdy są dane wrażliwe - podsumowuje Damian Mroczkowski.

 

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja