jaka-komorka.pl

Reklama
-

Pn27092021

Aktualizacja:23.05.2017, 17:56

Back Jesteś tutaj: Wydarzenia Przegląd Wczoraj, dziś, jutro

Marka NOKIA wróci na rynek smartfonów

Marka NOKIA wróci na rynek smartfonów i tabletów

Marka NOKIA wróci na rynek smartfonów i tabletów. Stanie się to dzięki firmie HMD Global, która porozumiała się z Nokią w sprawie praw do marki smartfonów oraz odkupiła od Microsoftu prawa do używania logo Nokii w produkcji telefonów komórkowych. To oznacza, że pełna gama produktów Nokii będzie skupiona w rękach HMD.

Nokia i mające siedzibę w Finlandii HMD podpisały 10 letnią umowę licencyjną. Na jej podstawie HMD będzie mogło produkować smartfony i tablety pod marką Nokia, a także używać do ich wytwarzania patentów posiadanych przez fiński koncern telekomunikacyjny.

Nokia będzie otrzymywała opłaty licencyjne od każdego sprzedanego urządzania z logo Nokia oraz wykorzystywanych w tych urządzeniach patentów. Aby zabezpieczyć swoje interesy Nokia będzie miała przedstawiciela w radzie nadzorczej HMD natomiast nie będzie inwestowała w tę spółkę, ani nie będzie obejmowała jej akcji.

Na razie nie ujawniono kiedy na rynku pojawią się pierwsze smartfony i tablety z logo Nokii wyprodukowane przez HMD.

HMD to prywatna firma, której współwłaścicielami są jej szefowie oraz fundusz private equty Smart Connect, zarządzany przez Jean-Francois Baril, byłego menedżer Nokii. Osoba Jean-Francois Baril to nie jedyny związek HMD z Nokią z czasów, gdy fińska firma produkowała telefony komórkowe i smartfony. Szefami HMD są byli menedżerowie Nokii z działu telefonów komórkowych. Część z nich po sprzedaniu przez Nokię w 2013 r. za 5,4 mld euro komórkowego biznesu Microsoftowi pracowała dla amerykańskiego koncernu. Prezesem HMD jest Arto Nummela, który najpierw w Noki, a potem w Microsofcie odpowiadał za sprzedaż smartfonów w Azji, na Bliskim Wschodzi i w Afryce oraz odpowiadał za światową sprzedaż zwykłych telefonów komórkowych.

HMD zapowiada, że w najbliższych trzech latach na reklamę urządzeń sprzedawanych pod marką Nokia wyda na całym świecie ponad 500 mln dolarów. Pieniądze mają pochodzić od inwestorów oraz z zysków jakie przynosi produkcja zwykłych telefonów komórkowych, które wciąż są bardzo popularne w wielu ubogich krajach świata, w tym w takich, w których penetracja telefonii komórkowej nadal szybko rośnie.

HMD zapowiada, że produkowane przez firmę smartfony i tablety Nokia będą działały pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Zaawansowane technologicznie urządzenia mają być uzupełnieniem oferty zwykłych komórek.

Elementem planu HMD jest współpraca z FIH Mobile Ltd, spółką zależną działającej pod markę Foxconn Technology Group tajwańskiej firmy Hon Hai Precision Industries. FIH Mobile, które będzie produkowało urządzenia dla HMD, ogłosiło, że kupi od Microsoftu aktywa działu telefonów komórkowych w tym fabryki oraz sieć sprzedaży i dystrybucji. W ramach transakcji FIH przejmie m.in. zatrudniającą 4500 osób fabrykę telefonów w Wietnamie.

Umowy jakie FIH i HMD podpisały z Microsoftem warte są łącznie 350 mln dolarów, a transakcje mają zostać zamknięte w II połowie 2016 r. po uzyskaniu zgód regulacyjnych.

W ocenie analityków firmy badawczej IHS, powrót marki Nokia na rynek konsumencki niesie za sobą minimalne ryzyko dla fińskiej firmy. Przyjęty model działania sprawia, że niemal całe ryzyko jest po stronie HMD i FIH. Analitycy CCS Insight są zdania, że transakcja pozwoli Nokii maksymalizować zyski z nadal dobrze rozpoznawalnej w wielu regionach świata na rynku konsumenckim marki bez ponoszenia ryzyka związanego z produkcję sprzętu.

Inni eksperci zwracają uwagę na to, że choć w ostatnich miesiącach wzrost sprzedaży smartfonów wyhamował, a sprzedaż tabletów wręcz spadła, to udział producent określanych we wszelkich zestawieniach jako „inni” rósł. Dzieje się to za sprawą tanich urządzeń sprzedawanych głównie w krajach rozwijających się, w tym m.in. w Indiach, czy Afryce.

 

Sonda

Czy rozpoczęcie sprzedaży smartfonów Xiaomi w Polsce spowoduje:

Obniżenie ceny innych telefonów. - 28%
Nic nie zmieni... - 32%
Nie kupię chińskiego badziewia! - 20%
Co to jest Xiaomi? - 20%
The voting for this poll has ended

Obserwuj nas

 
Partner serwisu
baner_175x250
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja
Autopromocja