Ograniczenia ruchowe w obrębie dłoni, powstające pod wpływem schorzeń czy urazów, mogą utrudniać obsługę urządzeń elektronicznych takich, jak smartfon lub tablet, co sprzyja wykluczeniu komunikacyjnemu i społecznemu osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Aby pomóc im utrzymać kontakt ze światem, Piotr Lewandowski – sam zmagający się z chorobą Charcota, Mariego i Tootha – stworzył specjalny komunikator.
Jakie funkcjonalności oferuje Polski Komunikator dla Niepełnosprawnych?
ParrotOne – Polski Komunikator dla Niepełnosprawnych umożliwia tworzenie wiadomości za pomocą sugestii w zakresie słów, wyrażeń, a nawet całych zdań. Interfejs opracowany został z myślą o osobach doświadczających ograniczeń manualnych: pozwala na korzystanie z dużych elementów na przestrzeni całego ekranu smartfona lub tabletu.
Dzięki takim rozwiązaniom konstruowanie wypowiedzi przypomina układanie klocków w kilku ruchach, co jest bardziej przyjazne dla niesprawnych dłoni niż wielokrotne, wymagające precyzji dotykanie ekranu urządzenia.
Komunikator ParrotOne pomaga także w nauce języków obcych i tłumaczeniu tekstów: jedno „kliknięcie” wystarczy, aby przełożyć je bezbłędnie na wybrany język.
Czym jest Polski Komunikator dla Niepełnosprawnych – ParrotOne?
ParrotOne to aplikacja mobilna, za pomocą której osoby niepełnosprawne oraz seniorzy mogą łatwiej kontaktować się ze znajomymi, pisać e-maile, smsy, a także korzystać z pomocy konsultantów on-line, np. urzędu miasta lub sklepu internetowego. Wystarczy wpisanie jednej litery, by otrzymać sugestie całych wypowiedzi.
Polski Komunikator dla Niepełnosprawnych oparty jest na działaniu sztucznej inteligencji, która uczy się sposobu budowania wiadomości przez użytkownika, dzięki czemu coraz lepiej podpowiada mu użyteczne i trafne komunikaty.
Rejestracja i logowanie do aplikacji są bezpieczne, a także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych: można to zrobić przy pomocy konta Google czy przez Facebook.